Alphabet, düzinelerce kişiyi işten çıkaracak

Alphabet ayrıyeten X’i tekrar yapılandırıyor (bu evvelce Twitter olarak bilinen platformla karıştırılmamalı), projeleri dış yatırımcıların dayanağıyla bağımsız teşebbüsler olarak hayata geçirmeyi kolaylaştırıyor.

X kısmı lideri Astro Teller, işçiye gönderilen bir notta şunları söyledi: “Pazara dayalı sermaye yoluyla finanse edilen bağımsız şirketler olarak daha fazla proje üretmeye odaklanmak için yaklaşımımızı genişletiyoruz. Bunu, daha geniş bir sanayi ve finans ortakları tabanıyla işbirliği yapmak üzere kapsamımızı açarak ve yalın takımlar ile sermaye verimliliğini vurgulamaya devam ederek yapacağız.”

Teller, “Bu yaklaşım bize X çalışanlarının en uygun yaptığı şeye odaklanmamız için daha fazla fırsat verecek: dünyanın en acil sıkıntılarından kimilerini çözmeye yardımcı olacak çığır açan teknolojiler icat etmek” diye ekledi. “Çünkü dünyanın ay fotoğraflarına her zamankinden daha fazla muhtaçlığı var.”

Alphabet, düzinelerce kişiyi işten çıkaracak

X, besin israfı, iklim değişikliği ve ilişki üzere büyük sıkıntıları inovasyon yoluyla çözmeye çalışıyor lakin yan eser işleriyle şimdi pek bir muvaffakiyet elde edemedi. Geçen yıl, eski Alphabet MaliİşlerDirektörü Ruth Porat şirketin lideri ve baş yatırım sorumlusu oldu ve şu anda X’i yönetiyor.

Bloomberg’in belirttiği üzere, son birkaç yılda tezli fikirlerini karlı işlere dönüştürme konusunda X’e daha büyük bir sorumluluk düşerken, Alphabet genel olarak maliyetleri düşürüyor. Bu ayın başlarında Google, yapay zekaya daha fazla kıymet vermesi nedeniyle donanım, mühendislik ve reklam satış takımları de dahil olmak üzere çeşitli kısımlardan yüzlerce çalışanı işten çıkardı. Bir yıl evvel Google, Area 120 startup inkübatöründeki çalışanların birçoklarını işten çıkarmıştı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)