Alphabet’in Wing’i daha büyük ve kapasiteli bir teslimat dronu tanıttı

Drone teslimatı, son yıllarda teknoloji dünyasının en heyecan verici bahislerinden biri haline geldi. Alphabet’in iştiraki Wing, bu alanda kıymetli bir oyuncu olarak dikkat çekiyor. Fakat, çağdaş teslimat dronlarının sonlu taşıma kapasitesi, bu teknolojinin yaygınlaşmasının önündeki en büyük pürüzlerden biri olarak görülüyor. Wing, bu probleme tahlil olacak yeni bir drone modeli tanıtarak kıymetli bir adım attı. Bu yeni model, evvelki amiral gemisi drone’una kıyasla iki kat fazla, beş pound yükünde yük taşıyabilme kapasitesine sahip.

Bu drone ayrıyeten saatte 65 mil sürate ulaşabiliyor ki bu hayli etkileyici bir sürat. Drone’un üzerindeki pil, 12 mil uzunluğunda bir yuvarlak seyahat için kâfi olup, bu da altı dakikadan daha kısa bir teslimat müddetine işaret ediyor. Bu durum, klâsik pizza teslimatını bile geride bırakabilir. Üstelik birden fazla pizza beş pound’dan daha hafif.

Alphabet’in Wing’i daha büyük ve kapasiteli bir teslimat dronu tanıttı

Artan taşıma kapasitesi sayesinde Wing, birden fazla teslimatı tek seferde yapabilme imkanına sahip olacak ve birden fazla drone gerektiren sipariş sayısını azaltacak. Şirketin bilgilerine nazaran, mevcut teslimatların yüzde 30’u iki drone gerektiriyor. Fakat bu, 2.5 pound’luk taşıma kapasitesiyle hesaplandığında ortaya çıkan bir durum. Wing CEO’su Adam Woodworth, yeni uçak modelinin “büyük siparişlerin teslimatını kolaylaştıracağını” belirtiyor ve örnek olarak bir müşterinin son dakika makarna akşam yemeği gereçleri siparişi verdiği bir durumu gösteriyor.

Wing’in yeni drone’u önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek. Ayrıyeten, şirket farklı kullanım senaryolarına uygun çeşitli yapılandırmalarda dronlar geliştirmek için bir “Uçak Kütüphanesi” projesini duyurdu. Woodworth, bu teşebbüsü, standart bir teslimat şirketinin farklı boyutlardaki kamyonları işletmesine benzetiyor. Lakin bu teşebbüsle birlikte bile, ağır ve hantal bir şeyi, örneğin bir Xbox’u teslim etmek için drone kullanımının hala uzak bir ihtimal olduğu düşünülüyor.

Wing şu anda Dallas-Fort Worth bölgesinde, ayrıyeten Avustralya, Finlandiya ve İrlanda’da faaliyet gösteriyor. Walgreens ve Walmart üzere perakendecilerle iş birliği yaparak teslimat hizmetleri sunuyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)