Apple ve Google, İsrail ve Gazze’de canlı trafik haritalarını devre dışı bırakıyor

Sözcü, “Daha evvel çatışma durumlarında yaptığımız üzere ve bölgedeki duruma karşılık olarak, lokal toplulukların güvenliğini göz önünde bulundurarak canlı trafik şartlarını ve yoğunluk bilgilerini görme yeteneğini süreksiz olarak devre dışı bıraktık” dedi. İsrailli blog GeekTime, Apple’ın Haritalar uygulamasında da tıpkı özelliği kapattığını bildirdi.

Google insanların “mevcut trafik şartlarını dikkate alan” rota ve ETA bilgilerini almak için hala Haritalar ve Waze’i kullanabileceğini söyledi. Geçmişte olduğu üzere uygulamalarda gerçek vakitli trafik datalarını göremeyecekler. Apple’ın Haritalar’ın navigasyon özelliklerinden kimilerini da koruyup korumadığı aşikâr değil.

Apple ve Google, İsrail ve Gazze’de canlı trafik haritalarını devre dışı bırakıyor

Her iki şirket tarafından yapılan bu atılım, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik beklenen kara saldırısının çabucak öncesinde gerçekleşti; bildirildiğine nazaran İsrail, kenti ele geçirmek için on binlerce askeri konuşlandırmayı planlıyor. Bloomberg’in kaynaklarından biri, Google’ın İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan bir talebe uymak için canlı trafiği devre dışı bıraktığını, bunun nedeninin muhtemelen bu özelliğin birliklerin hareketlerini açığa çıkarabileceğini ve ABD ile AB’nin terör örgütü olarak tanıdığı Hamas’a ipucu verebileceğini söyledi. The Hill, Apple’ın IDF’nin talebini yerine getirmek için bölgedeki canlı trafiği de kaldırdığını söylüyor.

Bu gelişmeden evvel, Google’ın “çatışma durumlarında” canlı trafik şartlarını görme yeteneğini devre dışı bırakmasının en aktüel örneklerinden biri 2022 yılında yaşanmıştı. Şirket o devirde Rusya’nın ülkeyi işgal etmesinden sonra Haritalar’ın Ukrayna’daki canlı trafik datalarını devre dışı bırakmıştı. O dönemde değişikliği mahallî halkın güvenliğini korumak için uyguladığını ve bunu Ukraynalı yetkililerle istişarede bulunduktan sonra yapma kararına vardığını açıklamıştı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)