Apple’dan çalışanlarına büyük haksızlık! Dünya ayağa kalktı!

Amerika Bağlantı Çalışanları sendikası (CWA), Apple’ın personel örgütlenmesi eforlarına misilleme olarak Houston ve Kansas City, Missouri mağazalarındaki çalışanları yasa dışı bir halde sindirdiğini ve işten çıkardığını sav ederek Ulusal Çalışma Münasebetleri Şurası’na (NLRB) cürüm duyurusunda bulundu. Kansas City’deki eski çalışanlar görünüşte biraz geç kaldıkları, işte bağırdıkları ve hatta vakit çizelgelerinde yazım yanılgıları yaptıkları için işten çıkarıldılar, lakin birebir vakitte kıdem tazminatlarını almak için “tüm tezlerden feragat” imzalamaları sağlandı. Diğer bir deyişle, ayrıldıktan sonra Apple’ın uygulamalarına itiraz etme yolları engellendi.

Apple’ın Houston’da emekçileri sendika desteği hakkında kişisel olarak sorguladığı ve emekçi takviyesini kesmeleri halinde daha yeterli şartlar sunduğu argüman edildi. CWA, sendika yanlısı faaliyetlerde ısrar edenlerin disipline edildiğini ve berbatlaşan şartlarla tehdit edildiğini tez ediyor.

Apple’dan çalışanlarına büyük haksızlık! Dünya ayağa kalktı!

2022’de Oklahoma City ve Towson, Maryland’deki sırf iki ABD mağazası sendikalaştı. Yurtdışında Glasgow’daki bir mağaza üçüncü oldu. Louis, Missouri’dekiler üzere öteki çalışanlar sendika seçimleri için müracaatta bulundu. Atlanta’daki işçi, Apple’ı sindirme taktikleriyle suçladıktan sonra geçen baharda bir oylamayı iptal etti.

Apple bildirildiğine nazaran mecburî sendika tersi toplantılar düzenleyerek tarihi olarak sendikalaşma eforlarına karşı çıkıyor. Apple’ın ayrıyeten Towson mağazasındaki sendikalı emekçilerden toplu iş mukavelesi yapmaları gerektiğini sav ederek yardım almadığı söyleniyor. Firma, fiyatları yükselterek, yan hakları genişleterek ve programları gevşeterek de emekçi hareketlerini durdurmaya çalıştı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)