Apple’ın ortağına baş karıştıran soruşturma!

Foxconn, dünyanın en büyük elektronik sözleşme üreticisi ve değerli bir Apple tedarikçisi olarak bilinir. Ancak şu sıralar Çin hükümetinin, şirketin birçok tesisine yönelik vergi ve arazi kullanımı konusunda başlattığı soruşturmalarla gündemde. Bu soruşturmaların başlatılma zamanlaması epey dikkat cazip; çünkü Taiwan’da başkanlık seçimleri yaklaşmaktadır. Bu durum, Taiwan’ın siyasi geleceği açısından ne manaya geldiği konusunda telaşlara neden oldu.

Foxconn, resmi olarak Hon Hai Precision Industry olarak anılmaktadır ve Çin anakarasında bir milyondan fazla bireye iş imkanı sağlamaktadır. Şirket böylesi büyük bir istihdam potansiyeline sahip olduğu için bölgenin iktisadı açısından da kritik bir kıymete sahiptir. Çin’in devlet takviyeli gazetesi Küresel Times’a nazaran, soruşturmalar çeşitli bölgelerde, bilhassa Guangdong ve Jiangsu’da ağırlaşıyor. Soruşturmanın spesifik ayrıntıları şimdi tam olarak bilinmese de Foxconn, yetkililerle “aktif bir halde işbirliği” yapacaklarını belirtti.

Apple’ın ortağına baş karıştıran soruşturma!

Bu soruşturmaların, Foxconn’un kurucusu Terry Gou’nun, 2019 yılında Taiwan’ın muhalefet partisi Kuomintang’dan lider adaylığı için takviye alamamasının akabinde gelmesi dikkat caziptir. Yaklaşan seçimler öncesi Gou’nun Çin ile olan münasebetleri de gündemde yer bulmaktadır.

Foxconn, Çin’deki ekonomik çıkarları ile Taiwan’daki kökenleri ortasında hassas bir istikrar kurmak zorunda. Zira Taiwan, Pekin’in kendi toprağı olarak gördüğü, fakat kendi başına yönetilen bir bölgedir. Bu sebeple Foxconn, şu ana kadar diplomasi konusunda tarafsız bir tavır sergileyerek küresel operasyonlarında yasanın gereklerine uymanın temel bir prensip olduğunu belirtiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)