Bugünleri de gördük! Elon Musk yeni projesi için yatırımcı arıyor!

Elon Musk, yenilikçi vizyonunu artık de yapay zeka alanına taşıyarak xAI ismini verdiği yeni teşebbüsünü hayata geçirdi. Bu savlı proje, Musk’ın geleceğe yönelik portföyüne bir ekten çok, yapay zeka dünyasındaki rekabetçi ortamda mert bir atılım olarak bedellendiriliyor. xAI’nin, 20 milyar dolarlık bir değerleme hedefleyerek 6 milyar dolarlık devasa bir finansman sağlama görüşmeleri yaptığı biliniyor.

Yapay zeka alanına olan ilgi global manada ağırlaşırken, xAI’nin fon toplama eforları Hong Kong’daki aile ofislerinden Orta Doğu’daki hâkim varlık fonlarına kadar uzanıyor. Bu durum, keskin kenarlı yapay zekaya olan milletlerarası ilgiyi ve Musk’ın prestijini, Twitter/X’in şu sıralar güç vakitler geçirmesine karşın gözler önüne seriyor.

Bugünleri de gördük! Elon Musk yeni projesi için yatırımcı arıyor!

Yapay zeka dünyası son vakitlerde kıymetli yatırımların aktığı bir hareketliliğe sahne oldu. xAI’ye beklenen finansman, başlangıçta belirlenen 1 milyar dolarlık amacı ziyadesiyle aşarak, yatırımcıların yapay zeka alanında gördüğü büyük potansiyeli vurguluyor. Bölümdeki büyük isimlerle rekabet edebilecek bir değerlemeye ulaşması beklenen Musk’ın son teşebbüsü, yapay zeka gelişiminde yeni bir sayfa açıyor.

OpenAI’ın kurucuları ortasında yer alan Musk, yapay zeka dünyasına yabancı değil. 2018’de OpenAI yönetim şurasından ayrılması, ilgisinin azalmasına yol açmak yerine, onu xAI ile kendi yapay zeka yolunda ilerlemeye teşvik etmiş üzere görünüyor. xAI, geçen yıl OpenAI’nin ChatGPT’sine meydan okuyan “Grok” isimli sohbet robotuyla gündeme geldi. Yapay zeka alanı şu anda muhakkak rekabetçi bir alan.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)