Çinli şirket rakiplerine adeta meydan okuyor

2023’ün ikinci çeyreğinde ByteDance, TikTok ve Douyin’in ana şirketi olarak dikkat cazip bir finansal performans sergiledi. Şirket, inanılmaz bir $29 milyar gelir bildirdi. Bu, yıllık %40’lık bir artışı temsil ediyor ve ByteDance’i, Tencent ve Alibaba ile birlikte Çin’in Büyük Teknoloji şirketleri ortasında aranan üçlüye taşıdı.

ByteDance’in meteorik yükselişi, sanayi devlerini geride bıraktı ve şirketin büyümesi, Tencent’in %11’lik ve Alibaba’nın %14’lük büyümesini geride bıraktı. Şirketin geliri, Meta Platforms’a bile yaklaştı; ByteDance, birinci yarı karlarında Meta’nın $60.6 milyarına karşılık $54 milyar bildirdi.

ByteDance’in muvaffakiyetinin ardındaki itici güç, stratejik iş segmentlerinde yatıyor. Bilhassa Çin pazarında reklamcılıktaki artış, gelirdeki bu sıçramaya kıymetli bir katkı sağladı. ByteDance’in Douyin üzerinden agresif bir halde e-ticarete girişi de hayli karlı oldu ve geçen yıl brüt ticaret hacminde %80’lik etkileyici bir büyüme kaydetti.

Buna karşılık, sanayi devleri Tencent ve Alibaba daha mütevazı bir büyüme bildirdi. %11’lik bir satış artışı ile Tencent, reklam segmentinin %34 ile en süratli büyüyen alan olduğunu gördü. %14’lük yıllık büyüme ile Alibaba, toplam satışlarının yaklaşık yarısını oluşturan çekirdek e-ticaret işine güvenmeye devam etti.

Çinli şirket rakiplerine adeta meydan okuyor

ByteDance’in besin teslimatları ve otel rezervasyonları üzere çeşitli gelir kaynaklarına yönelik atılımı, ekonomik rüzgarlar ve düzenleyici zorluklara proaktif bir biçimde ahenk sağlama yaklaşımını yansıtıyor. Günde 600 milyon faal kullanıcıya sahip Douyin, e-ticaretin değerli bir gelir direği olarak kullanılmasıyla Alibaba’ya önemli bir rakip olarak ortaya çıktı.

Ancak, ByteDance, bilhassa ABD, AB ve Avustralya’da hükümet aygıtlarında TikTok’un yasaklanması üzere jeopolitik zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bu pürüzlere karşın, ByteDance, bilhassa TikTok aracılığıyla milletlerarası pazarlardan 2023’ün ikinci çeyreğinde yaklaşık $5.8 milyar yahut toplam satışlarının %12’sini elde etmeyi başardı.

ByteDance, ana pazarında büyük bir oyuncu olmasına karşın, global başarısı ve meçhul halka arz planları kıssasını daha da değişik kılıyor. Regülatörler ve ekonomik iniş çıkışlar karşısında karşılaştığı zorluklara karşın, ByteDance’in ahenk sağlama ve yeni para kazanma yolları bulma yeteneği, onun Büyük Teknoloji dünyasında işleri değiştirdiğini gösteriyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)