Cloud Nedir? Bulut Bilişim Hizmetleri Çeşitleri

Örneğin, Gmail yahut Yahoo üzere e-posta hizmetlerini birçoğunuz duymuş hatta kullanmışsınızdır. Bu hizmetlerde, tüm e-posta’lar masaüstünüzün sabit şoförü yerine bulut sunucularında depolanır. Yani bu e-posta’lara internet üzerinden rastgele bir yerden ve rastgele bir aygıttan istediğiniz an erişebilirsiniz. Bu noktada bulut bilişim, işletmelerin fizikî sunucu bulundurmalarına gerek kalmadan faaliyetlerini yönetmelerine imkan tanır.

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim yani cloud computing, geliştirme araçları, uygulamalar, sunucular ve data tabanları üzere BT kaynaklarına internet üzerinden erişim manasına gelir. Uzak bir bilgi merkezi bu BT kaynaklarını barındırır ve bir bulut hizmet sağlayıcısı (CSP) bunları yönetir. Birçok işletme, bulutu data yedekleme, felaket kurtarma, büyük data analitiği ve daha birçok gaye için kullanır.

Örneğin, finansal hizmet sağlayıcıları gerçek vakitli dolandırıcılık tespiti ve önlenmesini teşvik etmek ve güçlendirmek için bulutu kullanmaktadır. Görüntü oyunu üretimcileri oyunlarını bulut sunucularında barındırmakta ve böylelikle bu oyunları dünya çapındaki insanların kullanımına sunmaktadır.

Bulut Bilişimin Öne Çıkan Özellikleri

Bulut bilişimi günümüzün en çok talep gören teknolojilerinden biri haline getiren kimi değerli özellikler aşağıdaki formdadır:

 1. Self-servis sağlama

Bulut bilişim, son kullanıcıların ihtiyaçlarına nazaran bilgi süreç kaynaklarını sağlamasına, yönetmesine ve izlemesine imkan tanır. Bu sayede bilgisayar kaynaklarını sağlamak için rastgele bir yöneticiye gereksinim kalmaz.

 1. Esneklik

Esneklik, bulut bilişimin en çok istek edilen özelliklerinden biridir. İşletmelerin yahut kuruluşların bilgi süreç kaynaklarına olan talep arttıkça ölçeklerini büyütmelerine ve talep azaldıkça ölçeklerini küçültmelerine imkan tanır. Bulut bilişimin esnekliği, lokal altyapı gereksinimini ve bunun suram ve bakımıyla ilgili maliyetleri kıymetli ölçüde azaltır.

 1. Geniş erişim

İnternet ilişkisini kullanarak, çevrimiçi erişimi destekleyen rastgele bir yerden ve rastgele bir aygıttan kaynakları alabilir yahut buluta yükleyebilirsiniz.

 1. Kullanım başına ödeme

Kullanım başına ödeme, bulut bilişimin en avantajlı özelliklerinden biridir. İşletmelerin ve kuruluşların sırf kullandıkları hizmetler için ödeme yapmalarına imkan tanır.

 1. Esneklik

Esneklik, buluttaki rastgele bir hizmetin rastgele bir kesintiden kaynaklanan ziyandan kurtulmasıdır.

 1. Geçiş esnekliği

Bulut bilişim geçiş esnekliği sunarak şirketlerin iş yüklerini buluta yahut buluttan öteki bir bulut platformuna çarçabuk taşımalarına imkan tanır.

 1. Çoklu kiracılık

Bulut bilişimin çoklu kiracılık özelliği, birden fazla kullanıcının datalarının güvenliğinden ve kapalılığından ödün vermeden tıpkı uygulamaları yahut tıpkı fizikî altyapıyı paylaşmasına imkan tanır.

 1. Kaynak havuzlama

Bulut bilişimin kaynak havuzu özelliği, bulut hizmet sağlayıcılarının birebir kaynak havuzundan birden fazla müşteriye kaynak sunmasına imkan tanır. Lakin kaynak havuzu, çeşitli istemcilere gerekli hizmetleri sağlamak için gereğince büyük ve esnek olmalıdır.

 1. Otomasyon

Bulut bilişimde otomasyon, bulutun hizmetleri otomatik olarak kurma, yapılandırma ve sürdürme yeteneğidir. Bulut bilişimde otomasyon, manuel çabayı azaltır.

 1. Güvenlik

Bulutta depolanan datalar, data kaybı riskini önlemek için dataların bir kopyası oluşturulduğundan ve öteki bir sunucuda depolandığından epey inançlıdır. Yani bir sunucudaki bilgiler kaybolursa, bilgilerin kopyalanmış sürümü öbür bir sunucudan geri yüklenebilir.

Bulut bilişimle alakalı ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız Türkiye’nin önde gelen firması Bulutistan’ın Cloud Nedir? yazısını okuyabilirsiniz.

Bulut Bilişim Hizmetleri Türleri

Üç farklı bulut bilişim hizmeti çeşidi vardır. Bunlar aşağıdaki biçimdedir:

 1. Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

Hizmet Olarak Altyapı, kullandığın kadar öde temelinde ağ, depolama ve bilgi süreç kaynaklarına talep üzerine erişim sağlar. Küçük ve orta ölçekli şirketler ve işletmeler için kusursuz bir bulut bilişim tahlilidir.

IaaS, genel, özel ve hibrit altyapı olarak kullanılabilir. IaaS hizmet modelinde, bir bulut sağlayıcısı sabit diskler, data depolama, ağ, donanım ve sunucularla ilgilenirken, kullanıcılar uygulamaları, işletim sistemlerini ve orta yazılımları yönetmekten sorumludur.

 1. Hizmet Olarak Platform (PaaS)

PaaS, bulutta bir geliştirme ve dağıtım ortamıdır. Müşterilere kendi uygulamalarını geliştirmek, çalıştırmak ve yönetmek için eksiksiz bir bulut platformu sağlar. Bulut sağlayıcı müşterilerine, bir data tabanı, işletim sistemi, web sunucusu, ağlar, depolama ve geliştirme araçları içeren bir bilgi süreç platformu sunar.

Bu tıp bulut bilişim, uygulamaların daha süratli geliştirilmesini sağlar. Birkaç geliştiricinin tek bir proje üzerinde çalıştığı işletmeler yahut şirketler için harika bir tahlildir.

 1. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

SaaS, yazılım uygulamalarının internet üzerinden dağıtılmasını ve sunulmasını içerir. Bu uygulamalar ekseriyetle web hizmetleri olarak isimlendirilir. İşletmeler ve kuruluşlar bu yazılım uygulamalarını model başına ödeme yahut abonelik tabanlı fiyatlandırma planları kullanarak kullanır. SaaS modeli, kullanıcıların yazılım uygulamalarına ve bilgi tabanlarına erişmesini sağlar. Bu uygulamaları internet aracılığıyla her yerden ve her aygıttan kullanabilirler. Microsoft Office 365 SaaS’ın en güzel örneklerinden biridir.

Bulut Bilişim Dağıtım Modeli

Bir bulut dağıtım modeli, dağıtım için altyapının nerede olduğuna ve bu altyapıya kimin erişimi olduğuna nazaran tanımlanır. Aşağıda listelendiği üzere üç bulut dağıtım modeli yahut bulut ortamı vardır:

 1. Özel Bulut

Özel bulut, tek bir kuruluşun sahip olduğu ve kuruluş dışında kimseyle paylaşılmayan özel bir bulut altyapısıdır. Özel buluttaki tüm bilgi süreç kaynakları sırf bir kuruluş içindeki şahıslar tarafından kullanılabilir. Bu bulut ortamının en kıymetli avantajlarından biri, en üst seviyede bulut güvenliği sunmasıdır.

Ayrıca özel bulut, kuruluşların depolama, ağ ve başka bilgi süreç kaynaklarını kendi ihtiyaçlarına nazaran özelleştirmesine imkan tanır. Bu bulut ortamının tek dezavantajı epey kıymetli olmasıdır.

 1. Genel Bulut

Bir genel bulut üçüncü taraf bir sağlayıcı tarafından yönetilir ve çeşitli işletmeler yahut şirketler kullandıkça öde fiyatlandırma planını kullanarak bu buluta erişebilir. Bu nedenle genel bulut, birden fazla müşteri ortasında paylaşılan bir altyapıdır. Bu cins bir bulut ortamı, düşük bütçeli küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygunudur.

Genel bulutun idaresi kolay, uygun maliyetli, muteber ve ölçeklenebilirdir. Lakin bununla ilgili tek sorun, özel bulut kadar inançlı olmamasıdır.

 1. Hibrit Bulut

Hibrit bulut, hem genel hem de özel bulutların bir kombinasyonudur. Hibrit bulutun temel maksadı, özel bulutun güvenlik özelliklerini korurken genel bulutun sunduğu avantajları sağlayan yüksek oranda ölçeklenebilir bir ortam sağlamaktır. Alternatif olarak hibrit bulut, tek bir bulut ortamı oluşturmak için ortalarında orkestrasyon sağlayarak en az bir özel bulut ile en az bir genel bulutu birleştirir.

Özetle, bir genel bulut kritik faaliyetleri gerçekleştirirken, bir özel bulut kritik olmayan faaliyetleri gerçekleştirir.

Geleneksel Bilgi Süreç vs Bulut Bilgi İşlem

Aşağıdaki tabloda bulut ve klasik bilişim ortasındaki değerli farkları bulabilirsiniz:

Geleneksel Bilgi İşlem

Bulut Bilgi İşlem

Dijital varlıkları depolamak ve günlük iş operasyonlarını yürütmek için eksiksiz bir ağ sistemi çalıştırmak için fizikî bilgi merkezlerini kullanır.

Veri depolama, ağ yetenekleri, uygulamalar, geliştirme araçları ve sunucular üzere bilgi süreç kaynaklarını internet üzerinden sunar.

Geleneksel bilgi süreç fizikî sabit diskler üzerinde gerçekleşir.

Bulut bilişim, üçüncü taraf hosting kuruluşları tarafından yönetilen üçüncü taraf sunucularda gerçekleşir.

Kullanıcıların bilgilere sadece depolandığı sistem üzerinden erişmesini sağlar.

Kullanıcıların bilgilere internet aracılığıyla her yerden ve her vakit erişebilmelerini sağlar.

Geleneksel bilişim, kurum içi ekipman ve altyapının bakımını gerektirdiğinden, bulut bilişime nazaran nispeten daha kıymetlidir.

Fiziksel sunucuların bakımına gerek yoktur ve sadece kullandığınız hizmetler için ödeme yaparsınız. Bu nedenle bulut bilişim uygun maliyetlidir.

Bulut bilişimden daha az depolama alanı sunar.

Uygulamaların aktif bir biçimde çalışması için gereken daha fazla depolama alanı ve bilgi süreç gücü sunar.

Bulut Bilişimin Avantajları

Bulut bilişimin kimi kıymetli avantajları aşağıdakileri içerir:

 1. Esneklik

Bulut bilişim platformları, işletmelerin küçükten başlayıp ölçeği büyütmelerine imkan tanır. Kaynak esnekliği bulutun en cazip özelliklerinden biridir.

 1. ‍İyileştirilmiş performans

Bulut bilişimin sunduğu bilgi güvenliği üzerinde daha fazla denetim, daha fazla data uyumluluğu ve sistemli donanım güncellemeleri üzere geliştirmeler, birçok işletmenin günlük olarak uğraştığı kesinti sayısını ve saklılık tehditlerini değerli ölçüde azaltır.

 1. Güvenilirlik

Bulut bilişim sağlayıcıları çoklukla donanımlarına ve altyapılarına kıymetli yatırımlar yapar, bu da yüksek derecede güvenilirlik ve çalışma mühleti ile sonuçlanır. Bunun nedeni, donanım yahut yazılım arızaları durumunda bile hizmetlerin kullanılabilir kalmasını sağlayan yedek donanım, yedekleme sistemleri ve yük devretme düzeneklerinin kullanılmasıdır. Buna ek olarak, bulut bilişim sağlayıcıları temel olarak meselelerin derhal ele alınmasını sağlamak için altyapının bakımını ve izlenmesini sağlayan uzman işçiye sahiptir.

 1. Ölçeklenebilirlik

Bulut bilişimde ölçeklenebilirlik, bilgi süreç gücü, depolama ve bant genişliği üzere kaynakları dinamik olarak tahsis ederek ve ayarlayarak sistemin artan iş yüklerini ve talepleri karşılama yeteneğini söz eder. Bu, işletmelerin ek donanım yahut altyapı yükseltmelerine muhtaçlık duymadan operasyonlarını kolay kolay genişletmelerine imkan tanıyarak daha verimli kaynak kullanımı ve maliyet tasarrufu sağlar. Bulut bilişimin ölçeklenebilirliği, kaynak tahsisini talebe nazaran otomatik olarak ayarlayabilen gelişmiş donanım ve yazılım sistemlerinin kullanılmasıyla elde edilir.

 1. Maliyet Etkinliği

Bulut bilişim, paylaşılan kaynaklar ve kullandığın kadar öde fiyatlandırma modeli sunarak işletmeler için maliyet tasarrufu sağlayabilir. Bu, işletmelerin kendi fizikî donanımlarına yatırım yapmak ve bakımını sağlamak yerine sırf kullandıkları bilgi süreç kaynakları için ödeme yaptıkları manasına gelir. Ayrıyeten, paylaşılan kaynaklar birden fazla müşterinin birebir altyapıyı paylaşmasına müsaade verdiği için daha uygun maliyetli olabilir ve bu da genel maliyetleri düşürür.

 1. Erişilebilirlik

Bulut bilişim, kullanıcıların internet teması olan rastgele bir pozisyondan uygulamalara ve bilgilere erişmesine imkan tanıma avantajı sunarak, uzak çalışanları yahut birden fazla şubesi olan işletmeler için uygun bir seçenek haline getirir. Bu, çalışanların internete erişimleri olduğu sürece konuttan yahut öbür pozisyonlardan rastgele bir sorun yaşamadan çalışabilecekleri manasına gelir. Bu birebir vakitte çalışma düzenlemelerinde daha fazla esneklik sağlar ve ofis alanı ve ekipmanla ilgili maliyetleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Bulut Bilişimin DezAvantajları

Bulut bilişimin birtakım dezavantajları aşağıdakileri içerir:

 1. Güvenlik

Hassas bilgilerin bulutta depolanması, datalar kullanıcının direkt denetimi altında olmadığından ve ihlallere, bilgisayar korsanlığına ve yetkisiz erişime karşı savunmasız olduğundan güvenlik riskleri oluşturabilir. Bilgi depolama ve idaresi için üçüncü taraf hizmet sağlayıcılara güvenmek de data kapalılığı ve mülkiyeti konusunda telaşlara yol açabilir. Ek olarak, internet kontağına ve bulut sağlayıcısının altyapısına bağımlılık, iş operasyonlarını etkileyecek biçimde kesinti müddetlerine yahut hizmet kesintilerine neden olabilir. Bulut bilişimin bir başka potansiyel dezavantajı da, kuruluşların belli bir sağlayıcının teknoloji ve hizmetlerine bağımlı hale gelerek öteki sağlayıcılara geçme yahut diğer tahlillere geçiş yapma esnekliklerini sonlandırdığı satıcı kilitlenmesi riskidir.

 1. İnternet Kontağına Bağımlılık

Bulut bilişimin başarısı büyük ölçüde internet irtibatının kalitesine ve tutarlılığına bağlıdır ve bu da pozisyona ve mevcut altyapıya bağlı olarak değişebilir. Bu durum, internet ilişkisinin zayıf olduğu bölgelerdeki kullanıcılar için performans ve erişilebilirliğin azalmasına neden olabilir.

 1. Kontrol Eksikliği

Kuruluşlar, üçüncü taraflarca sağlanan bulut bilişim hizmetlerini kullanırken datalarını depolamak ve işlemek için kullanılan donanım ve altyapı üzerinde sonlu denetime sahip olabilir.

 1. Satıcı Kilitlenmesi

Bir kuruluş muhakkak bir bulut sağlayıcısına kıymetli ölçüde vakit ve kaynak yatırımı yaptıktan sonra data ve uygulamaların taşınmasının zorlukları nedeniyle farklı bir sağlayıcıya geçmesi zorlaşabilir. Bu, bir kuruluşun muhakkak bir sağlayıcıya bağımlı hale geldiği ve gelecekte sağlayıcıları değiştirmek için hudutlu seçeneklere sahip olabileceği satıcı kilitlenmesiyle sonuçlanabilir.

Sonuç olarak bulut bilişim, kuruluşların data ve uygulamaları depolama, yönetme ve sürece prosedürlerinde ihtilal yaratarak daha fazla esneklik, ölçeklenebilirlik, erişilebilirlik ve maliyet tasarrufu sağlar. Data analitiğinden web ve taşınabilir uygulama geliştirmeye kadar bölümler ortasında çok çeşitli potansiyel uygulamalar sunar ve sıhhat hizmetlerinde hasta bakımını potansiyel olarak güzelleştirebilir. Bununla birlikte, data güvenliği ve kapalılık tasaları, tedarikçi kilitlenmesi ve bilgi ve uygulamalar üzerinde denetim kaybı üzere potansiyel zorlukları ve riskleri de vardır. Bu nedenle kuruluşlar, kendi özel muhtaçlıkları için bulut tabanlı tahlilleri benimseyip benimsemeyeceklerine karar verirken bulut bilişimin yararlarını ve dezavantajlarını dikkatle değerlendirmelidir. Bu zorluklara karşın, bulut bilişimin iş dünyasının ve teknolojinin geleceğini şekillendirmede giderek daha değerli bir rol oynamaya devam etmesi mümkündür.

Bulut Bilişimin Potansiyel Uygulamaları

Bulut bilişim, aşağıdakiler dahil olmak üzere geniş bir potansiyel uygulama yelpazesine sahiptir:

 1. İletişim

Bulut, e-posta ve takvim üzere bağlantı ve işbirliği araçlarına kolay, web tabanlı erişim sağlar. Skype üzere iletileşme, sesli ve imajlı arama uygulamaları da bulutu kullanır. İletileriniz ve bilgileriniz aygıtınız yerine servis sağlayıcının ağına yerleştirilir.

 1. İş Süreçleri

Bir bulut hizmet sağlayıcısından müşteri alakaları idaresi, kurumsal kaynak planlaması ve evrak idaresi üzere iş uygulamaları da kiralayabilirsiniz.

 1. Dosya Depolama

Bulutu belge depolama için de kullanabilirsiniz. Evraklarınız masaüstünüzden otomatik olarak bulutla senkronize edilebilir ve bu belgeleri akıllı telefonlar üzere diğer rastgele bir aygıttan alabilirsiniz. Bulut hizmeti sağlayıcıları depolama altyapınızı korur ve yönetir ve sizin sırf kullandığınız depolama alanı için ödeme yapmanız gerekir.

 1. Yedekleme ve Kurtarma

Yedekleme, bilgilerin sonsuz depolama ile teminat altına alınması gereken bir depolama ünitesine muhtaçlık duyar. Bulut bilişim size yedekleme sağlar ve bulut hizmet sağlayıcıları bilgilerinizi yönetme sorumluluğunu üstlenir. Kuruluşunuzun varlıkları yerinde bilgi merkezleri yerine fizikî pozisyonlardan oluşan bir ağ üzerinde depolandığı ve konumlandırıldığı için bilgilerinizi süratli bir formda kurtarabilirsiniz.

 1. Büyük Data Analitiği

Bulut bilişimi kullanarak, işletmenizin bilgilerini tahlil edip depolayarak içgörüler elde edebilir, kestirimler yapabilir, öngörüleri geliştirebilir ve başka iş kararlarını alabilirsiniz. Bunu pazarlama ve reklam kampanyaları için de kullanabilirsiniz.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)