Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık maaş talebini mahkeme bile saçma buldu

Yirmili yaşların ortalarına geldiyseniz, dünyanın pek de adil bir yer olmadığını fark etmişsinizdir. Elbette ki, sıkı çalışmak muvaffakiyete yol açabilir; lakin, gelir eşitsizliği önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Birebir şirkette çalışan bir işçinin aylık maaşıyla zorlanırken, üst seviye bir yöneticinin bir yılda kazandığı, çalışanın hayatı boyunca göremeyeceği ölçülerde olabiliyor. Eşit maaşların beklendiği söylenemez lakin adaletsizlik göz gerisi edilemez. Bu mevzuda kuşkunuz mi var? Geçtiğimiz günlerde bir mahkeme, Elon Musk’a Tesla idare heyetinden verilen 56 milyar dolarlık pay opsiyon paketinin çok olduğuna ve iptal edilmesi gerektiğine karar verdi. İşte ayrıntılar…

Teknoloji şirketlerinin CEO’larının maaşları ve yıllık bonusları sıkça tartışılan bahisler ortasında yer alıyor. Örneğin, Tim Cook 2022 yılında Apple’da 99.4 milyon dolar kazandı; bunun 3 milyon doları maaşı, 83 milyon doları pay senedi bonusları ve 16.5 milyon doları ise bonuslardan oluşuyordu. Elon Musk ise Tesla’dan çok daha etkileyici bir ölçü almaya hazırlanıyordu, bu ölçü en üst seviye 200 yöneticinin toplam ödemesinin altı katı büyüklüğündeydi.

Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık maaş talebini mahkeme bile saçma buldu

Geçtiğimiz on yılda, Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, inanılmaz muvaffakiyetler elde etti. Tesla yalnızca elektrikli araçlarla özdeşleşmekle kalmadı, piyasa bedelinde de kıymetli bir artış gördü. Musk’ın katkılarının tanınması gayesiyle, Tesla idare konseyi tarafından kendisine 56 milyar dolarlık pay opsiyon paketi verildi. Bu ölçünün büyüklüğünü anlamanız için, bu ölçü 2024 prestijiyle 100’den fazla merkez bankasının rezervlerini aşıyor.

Bu kadar kıymetli bir ödemenin yapılabilmesi için kendi şirketinizin bile mahkeme onayı alması gerekiyor. Fakat, Delaware’deki bir mahkeme yargıcı, Tesla idare konseyi tarafından Elon Musk’a verilen 56 milyar dolarlık pay opsiyon paketinin çok olduğuna ve iptal edilmesi gerektiğine hükmetti. Mahkeme, 56 milyar dolarlık ödemenin CEO’yu hissedarların çıkarlarını dikkate almadan ödüllendirdiğini ve idare konseyinin Musk’ın tazminatını belirlerken gereğince bağımsız hareket etmediğini belirtti.

Tesla’nın idare şurası, yeni bir tazminat paketi hazırlamak zorunda kalabilir ve bu, Tesla hissedarları ile CEO ortasındaki bağın gözden geçirilmesini tetikleyebilir. Musk ise karara karşılık, şirketini Delaware eyaletinde kaydettirmemek konusunda güçlü bir tavsiye ile cevap vererek, Tesla’nın öbür bir eyalete taşınabileceğine işaret etti.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)