Elon Musk’tan çarpıcı Çin itirafı!

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Çin’in araba sanayisinin suratını ve verimliliğini övdü ve bu sanayinin rakipleri ortadan kaldırma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Tesla’nın payları, şirketin yavaşlama işaretleri gösteren çeyreklik kar raporunun akabinde düştü. Bu durum, Cybertruck’ın beklenenin altında performans göstermesiyle birleşti. Elon Musk, Çin’in araba sanayisinin, global ticaret pürüzleri olmasaydı öbür araba üreticilerini yok edeceğini argüman ederek tansiyonu daha da artırdı.

Çin’in elektrikli araç (EV) sanayisi, büyük nüfusunu beslemeye devam eden süratli bir büyüme periyodu yaşadı. Sanayi, öteki pazarlardan çok daha ileri bir pozisyonda kendini konumlandırdı ve ana karadan öteye genişlemeye devam ediyor. Çinli araba üreticileri, uygun fiyatlı ve sağlam EV’ler sunarak birçok temel avantajı kullanıyor ve bu da onlara daha yüksek bir pazarlık gücü sağlıyor.

Elon Musk’tan çarpıcı Çin itirafı!

Tesla’nın Çeyrek Yarar toplantısı, Musk’ın Çin KONUT sanayisinin suratını ve verimliliğini kabul etmesi için bir fırsat sundu. Lakin, Musk, Çin KONUT sanayisinin ilgili ticaret pürüzleri olmaksızın öbür araba üreticilerini yok edebileceği konusunda bir ihtarda bulundu. Musk, Çinli KONUT şirketlerinin, uygulanabilir ticaret tarifelerine bağlı olarak Çin dışında kıymetli muvaffakiyetler elde edeceği görüşünde olduğunu belirtti. Dünya genelindeki pazarlara Çinli EV’lerin girişi, mahallî pazarların mümkün bir halde yok edilmesi savlarına yol açtı. Bu durum, birtakım hükümetlerin ucuz Çinli EV’lerle dolup taşmamak için muhafazacı tarifeler ve düzenlemeler koymasına neden oldu. Ayrıyeten Avrupa Komisyonu tarafından bir soruşturma mümkünlüğü da bulunuyor.

Tesla, Çin’de yerli markalarla paydaşlık kurma zaruriliği olmadan iş kurabilen birinci yabancı araba üreticisi oldu. Stellantis de Musk’ın Çin araba sanayisi hakkında belirttiği mevzuyu vurguladı. Tesla, BYD üzere bir Çin şirketinin başkan pozisyona yerleşmesiyle birlikte, artık önder MESKEN üreticisi durumunu kaybetti. Tesla’nın yayınladığı yarar raporu, şirketin 2023’ün 4. çeyreği için piyasa beklentilerini karşılayamadığını gösterdi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)