Google, Chrome’un zımnî mod ikazını kapalılık davası sonrası güncelledi

Google’ın gizli mod özelliği, kullanıcıların internet üzerindeki hareketlerinin öbür aygıt kullanıcıları tarafından görünmemesini sağlayan bir özellik. Lakin bu mod, kullanıcıların web siteleri ve hizmetler tarafından izlenmesini engellemiyor. Google, yakın vakitte bir hukuk davasıyla karşı karşıya kaldı. Davada, Google’ın saklı moddayken bile kullanıcıları izlediği sav edildi. Bu dava sonucunda Google, 5 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Bu dava ve sonrasındaki gelişmeler, Google’ın saklı modla ilgili ikazlarını güncellemesine neden oldu. Yeni güncellemeyle, gizli modun sadece aygıt üzerindeki öbür kullanıcılardan aktiviteleri gizlediği, fakat ziyaret edilen web siteleri ve bu sitelerin kullandığı hizmetlerin, bilhassa de Google’ın kendisinin, kullanıcı datalarını toplamaya devam edeceği açıkça belirtiliyor. Ayrıyeten indirilenler, yer imleri ve okuma listesi üzere öğelerin kaydedileceği de vurgulanıyor.

Google, Chrome’un bilinmeyen mod ihtarını zımnilik davası sonrası güncelledi

Google, bu güncellemenin kullanıcılara daha fazla bilgi sunduğunu argüman ediyor. Lakin bu değişiklik, şirketin daha şeffaf olma dileğini ve muhtemelen yargı kararı nedeniyle daha açık olma gerekliliğini yansıtıyor. Davacılar, Google’ın uygulamalarının, kapalılıklarını koruduklarını düşünen kullanıcılar hakkında “sorumluluktan muaf bilgi hazinesi” oluşturduğunu savundu.

Google, suçlamaları reddetse de, davanın tahlili ve ihtardaki değişiklik, şirketin gizli modda bilgi toplama konusunda daha açık olmaya istekli olduğunu gösteriyor. Google daha evvel de kapalılıkla ilgili davalara karışmıştı. Federal dinleme maddelerini ihlal etmek ve müsaadesiz olarak Wi-Fi ağlarından kullanıcı datalarını toplamak üzere suçlamalarla karşılaşmıştı. Gizli mod davası, çevrimiçi ortamda, bilhassa de saklı olarak gezindiğimizi düşündüğümüzde, paylaştığımız bilgilere dikkat etmemiz gerektiğini bir sefer daha hatırlatıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)