Microsoft’un yeni atağı internet tarayıcı pazarında ihtilal yarabilir

Microsoft, teknoloji dünyasında kıymetli bir adım attı. Şirket, her türlü aygıtta çalışabilecek bir sanal web tarayıcısı için patent müracaatında bulundu. Pekala, bu ne manaya geliyor? Sanal bir tarayıcı, bir sanal makine içerisinde çalışan bir web tarayıcısını söz eder. Bu, tarayıcının ana işletim sisteminden ve öteki uygulamalardan farklı bir ortamda çalıştığı manasına gelir. Böylelikle, daha inançlı ve izole bir alanda internet gezintisi yapılabilecek.

Bu teknolojiyle eski bir bilgisayarınız olsa bile yahut hudutlu donanıma sahip bir akıllı saatiniz olsa bile internete problemsiz bir halde göz atabilirsiniz. Microsoft’un bu yenilikçi fikri şöyle işliyor:

Microsoft’un yeni atılımı internet tarayıcı pazarında ihtilal yarabilir

Bir proxy sunucuda bulunan sanal tarayıcı, tüm güç işleri üstleniyor. Bu tarayıcı web sayfalarını alır, bunları hazırlar ve tüm aygıtlar için kodlar. Aygıtlar yalnızca bu web sayfalarını çözümleyip göstermekle yükümlü. Kendi tarayıcılarına yahut kullanıcı girişlerini işlemeye yetenekli olmalarına gerek yok. Ayrıyeten, bu sistem sonlu kullanıcı girişine sahip cihazlar için bir dokunmatik denetleyiciye de sahip.

Fakat Microsoft’un bu alanda bir patent alması, yakında çoklu cihazlı bir sanal web tarayıcısı göreceğimiz manasına gelmiyor. Teknoloji şirketleri her yıl binlerce patente müracaatta bulunuyor. Fakat bunların yalnızca birkaçı gerçekte hayata geçiriliyor.

Bu gelişme, teknolojinin nereye gittiğine dair bir fikir edinmemizi sağlıyor. Bilhassa bulut teknolojisinin süratle ilerlemesiyle, birçok süreci sanal ortamda gerçekleştirmenin mümkün olacağını görmekteyiz. Örneğin, Nvidia GeForce Now üzere servisler, donanımsız oyun oynama imkanı sunuyor. Microsoft’un bu adımı, yalnızca oyun oynamanın ötesinde, çabucak hemen her şeyi sanal bir ortamda yapabileceğimizin bir göstergesi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)