OpenAI CEO’su milyarlarca yatırım talep ediyor! Pekala gaye ne?

OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, yapay zeka (AI) uygulamaları için hayati kıymet taşıyan yarı iletkenlerin üretimi emeliyle, global bir AI çip fabrikaları ağı kurmak için milyarlarca dolar toplama peşinde. Bu yiğit teşebbüs, büyüyen AI sanayisinin yakın gelecekte çiplere olan gereksinimini karşılayamayacağı kaygısından kaynaklanıyor. Altman, kâfi çip tedarik olmaksızın AI’nin yaygın kullanımının engellenebileceğini düşünüyor.

2023 yılında yıllık geliri 1.6 milyar doları bulan ve ChatGPT’yi geliştiren OpenAI artık, varsayımı 100 milyar dolarlık bir değerleme ile yeni finansman arayışında. Altman’ın bu atağı, çoklukla kendi çiplerini tasarlayıp üretimi dış kaynaklara bırakan Google, Amazon ve Microsoft (OpenAI’nin en büyük yatırımcısı) üzere AI sanayisinin başka büyük oyuncularının stratejisinden ayrılıyor.

OpenAI CEO’su milyarlarca yatırım talep ediyor! Pekala maksat ne?

Bir çip fabrikası kurmak ve işletmek epey maliyetli ve kaynak ağır bir iş. Tek bir son teknoloji üretim tesisi bile kurmak milyarlarca dolar gerektirebilir ve bu tesislerin bir ağını oluşturmak yıllar alabilir. Altman, yalnızca G42 ile yaptığı görüşmelerde bile 8 ile 10 milyar dolar ortasında bir finansman arayışında.

Bu teşebbüs, OpenAI’nin gelecekteki büyümesi için hayati ehemmiyet taşıyor. Zira şirketin çip gereksinimi giderek artıyor. Intel Corp., Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ve Samsung Electronics Co. üzere büyük çip üreticileri bu gayrette potansiyel ortaklar olabilir.

Altman’ın CEO olarak kısa bir ortadan sonra OpenAI’ye dönüşü ve Microsoft ile bu planlar hakkında görüşmeleri de dikkat çekiyor. Lakin bu iştiraklerin ve finansmanın detayları şimdi netleşmedi. Geçen sene, OpenAI eski Apple dizayncısı Jony Ive ile birlikte Softbank’tan 1 milyar dolarlık finansman arayışında bir AI Aygıt Projesi başlattı. Bu proje, OpenAI teknolojisine odaklanan yenilikçi bir tüketici aygıtı yaratmayı hedefliyor ve bilgisayar etkileşimlerini dönüştürmeyi, hatta akıllı telefonların tüketici elektroniğindeki hakimiyetini sarsmayı amaçlıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)