Tarih büsbütün değişiyor! İçilebilen su bulundu

Bilim insanları, cam boncukların Ay yüzeyindeki su döngüsünün en kıymetli rezervuarı olduğunu iddia ediyor ve bu su kaynağının “geleceğin kaşifleri” tarafından çıkarılıp kullanılabileceği beklentisinde.

Çin Bilimler Akademisi liderliğindeki bir grup tarafından yürütülen çalışmada, Aralık 2020’de Çin’in Chang’e-5 uzay aracı tarafından alınıp Dünya’ya geri getirilen 117 cam boncuk incelendi.

Bir atmosfer muhafazasından mahrum olan Ay’ın yüzeyine çarpan küçük meteorlar cam boncukların oluşumunda rol oynuyor.

Meteor darbesiyle açığa çıkan ısı yüzey gerecini eritiyor ve bu materyal soğuyarak bir saç teli genişliğinde yuvarlak cam boncuklar haline geliyor.

Tam bir trilyon ton su

Araştırmayla ilgili açıklama yapan İngiltere’deki Açık Üniversite’de gezegen bilimi profesörü Mahesh Anand, güneşli havalarda su moleküllerinin Ay yüzeyinde “zıpladığının” görülebildiğini, fakat bunun tam olarak nereden geldiğini bilmediklerini lisana getirdi.

Nature Geoscience mecmuasında yayınlanan araştırmaya nazaran cam boncuklar Ay toprağının yaklaşık yüzde üç ila beşini oluşturuyor olabilir.

Çalışmanın ortak müelliflerinden olan Prof. Anand, süratli bir hesaplama ile, Ay’ın tüm cam boncuklarının içinde yaklaşık bir trilyon ton su olabileceğini öne sürdü. Anand’a nazaran boncuklardaki suyu hür bırakmak için yalnızca 100 santigrat derece civarında hafif bir ısıya muhtaçlık var.

Hidrojen güneş rüzgarlarıyla geliyor!

Suyun bileşenlerinden oksijen, kayaların ve minerallerin içinde hapsolmuş olsa da Ay’ın neredeyse yarısını oluşrutuyor.

Anand, araştırmayı derinleştirdiklerinde, suyu oluşturmak için gerekli bir öteki bileşen olan hidrojenin Güneş’le ilişkisini da keşfettiklerini bildirdi.

Buna nazaran hidrojenin Güneş Sistemi boyunca yüklü parçacıkları süpüren güneş rüzgârından geldiği belirlendi.

Anand, bunun Güneş Sistemi’ndeki Merkür ya da asteroitler üzere atmosferi olmayan başka cisimlerde de güneşş rüzgarının suya eşit derecede katkıda bulunabileceği manasına geldiğini vurguladı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)