Teknolojinin beşiği Japonya, sonunda disketlere veda ediyor

Öyle ki, hükümet hâlâ işletmelerin kimi resmi evrakları teslim ederken disket ve CD-ROM’larda bilgi vermesini talep ediyor.

Ancak bu artık değişmeye başlıyor. 2022’de Dijital İşler Bakanı Taro Kono, hükümetin çeşitli organlarını işletmelerin eski fizikî medya biçimleri hakkında bilgi gönderme zorunluluğunu durdurmaya çağırmıştı. İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) bu geçişi birinci gerçekleştirenlerden biri. The Register’ın haberine nazaran METI geçen hafta yaptığı açıklamada, “Mevcut yasa kapsamında, müracaat ve bildirim formüllerine ait olarak disket üzere özel kayıt ortamlarının kullanımını öngören birçok karar bulunmaktadır.” dedi.

Bu takvim yılından sonra METI, işletmelerin 34 yönetmelik uyarınca disketlerdeki bilgileri göndermelerini artık talep etmeyecek. Belirtilmemiş sayıda prosedür kelam konusu olduğunda birebir durum CD-ROM’lar için de geçerli olacak. Lakin işletmelerin her iki formatı da büsbütün kullanmayı bırakması için hala kat edilmesi gereken çok yol var.

Teknolojinin beşiği Japonya, sonunda disketlere veda ediyor

Kono’nun çalışanı, çeşitli devlet dairelerinde hala disket, CD-ROM ve hatta MiniDisk üzere şeylere gereksinim duyan yaklaşık 1.900 protokol tespit etti. Fizikî medya gereklilikleri kamu hizmetleri tedarikçileri, madencilik operasyonları ve uçak ve silah imalatçıları üzere kilit bölümlere bile uygulandı.

SoraNews24’ün işaret ettiği üzere, disket kullanımını durdurmaya yönelik baskının birkaç ana nedeni var. Değerli faktörlerden biri, disketlerin bulunmasının sıkıntı olabilmesi. Son büyük üretici olan Sony, 2011 yılında bunların satışını durdurdu. Bir başkası ise kimi bilgi çeşitlerinin diskete sığmaması. Tek bir fotoğraf çarçabuk formatın 1,4 MB depolama kapasitesinden daha büyük olabilir.

Hala disketlere dayanan öbür sanayiler de var. Kimi eski uçaklar, tıpkı eskiyen tıbbi aygıtlar üzere, aviyonikler için bunlara gereksinim duyuyor. Ayrıyeten ABD hükümetinin nükleer silah fırlatmalarını koordine etmek için disket kullanmayı bırakması 2019 yılına kadar sürdü.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)