Web tarayıcısındaki datalarımız parayla satılıyormuş! Hem de bizden izinsiz!

Bu durum, devletin vatandaşların dijital izlerini ne kadar yakından takip ettiğine dair yeni bir tartışma başlattı ve kapalılık hakları savunucuları ortasında büyük bir reaksiyonla karşılandı.

Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) yöneticisi, ajansın Amerikalıların web tarama bilgilerini, evvelden mahkeme kararı almadan aracılardan satın aldığını doğruladı. Senatör Ron Wyden (D-OR), NSA’nın yeni yöneticisi Timothy Haugh’un atamasını, ajansın Amerikalıların pozisyon ve internet bilgilerinin toplanmasıyla ilgili sorularını yanıtlamasını bekleyerek engelledi. Wyden, üç yıldır “NSA’nın Amerikalıların internet kayıtlarını satın aldığını kamuoyuna açıklamaya çalıştığını” söyledi.

11 Aralık tarihli bir mektupta, mevcut NSA Direktörü Paul Nakasone, ajansın bu cins satın almalar yaptığını Wyden’a doğruladı. Nakasone, “NSA, yabancı istihbarat, siber güvenlik ve öteki yetkili vazife emelleri için çeşitli cinslerde [ticari olarak mevcut bilgiler] edinmektedir. Bu, sinyal istihbaratı (SIGINT) ve siber güvenlik misyonlarını geliştirmeyi içerebilir. Bu, belli durumlarda Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan elektronik aygıtlarla bağlı bilgileri içerebilir” yazdı.

Web tarayıcısındaki bilgilerimiz parayla satılıyormuş! Hem de bizden izinsiz!

Nakasone ayrıyeten, NSA’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde bilinen telefonlardan toplanan pozisyon datalarını mahkeme buyruğuyla yahut emirsiz satın alıp kullanmadığını, emsal halde NSA’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan araçların otomatik telematik sistemlerinden toplanan pozisyon bilgilerini de satın alıp kullanmadığını belirtti.

Bir NSA sözcüsü, Reuters’a ajansın bu cins dataları nadiren kullandığını lakin ulusal güvenlik ve siber güvenlik maksatları için değerli pahaya sahip olduğunu söyledi. Sözcü, “NSA, tüm kademelerde ABD [kişisel] bilgilerinin toplanmasını en aza indirmek için adımlar atar, bunlar ortasında teknik filtrelerin uygulanması da bulunmaktadır” dedi.

Wyden, bu uygulamayı yasa dışı olarak nitelendirdi. “Bu kayıtlar, intihar yardım çizgisi yahut cinsel hücum yahut aile içi şiddet mağdurları için bir yardım çizgisinden yardım arayan Amerikalıları tanımlayabilir” dedi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)