Chris Avellone, Hakkındaki Taciz Savlarından Aklandı

Chris Avellone, oyun dünyasının en tanınan hikayecilerindendi. Birkaç yıl öncesine kadar, oyun firmaları Avellone’u senarist olarak gruplarına dahil edebilmek için sıraya girmişti. Fakat hiç beklenmedik bir savla oyun dünyası sarsıldı; Avellone’un isminin bir taciz hadisesine karıştığı tez ediliyordu. Bunun akabinde kimi işlerinden kendisi el çekti, birtakım firmalar da kendisiyle çalışmak istemediklerini söyleyerek işine son verdi. Avellone için epey şiddetli bir devir başlıyordu.

Avellone, hakkındaki tezlere karşılık kendisini yasal yollardan savunmaya karar verdi ve tezleri lisana getiren 2 bayanı dava etti. Bu dava, yaklaşık 2 yıllık bir mühletin akabinde sonuçlandı ve Avellone aklandı. Hatta çok sağlam da bir tazminat kazanmış durumda; 7 haneli, yani milyon dolarlık bir tazminattan bahsediliyor.

Chris Avellone, şahsî blogunda sav sahibi isimler Karissa Barrows ve Kelly Bristol ile ortak bir açıklama paylaşarak bu durumu ilan etmiş oldu.

Açıklamada, Barrows ve Bristol; Avellone’un kendilerine karşı hiçbir vakit cinsel tacizde bulunmadığını, diğerlerine karşı da bu türlü bir şey yaptığına dair bir bilgi sahibi olmadıklarını, Avellone’un şirket kaynaklarını maksadı dışında kullandığına dair de bir bilgilerinin bulunmadığını, daha evvel söyledikleri ve paylaştıkları şeylerin yanlış anlaşıldığını, gayelerinin oyun dalındaki bayanları desteklemek olduğunu, kelamlarının amaçladıklarından farklı formda yorumlandığını söylüyor, Avellone’un dala dönüşünü desteklediklerini tabir ediyorlar.

Avellone da, Barrows ve Bristol’un açıklamalarından ötürü teşekkürlerini sunuyor, kendilerinin mahremiyetine hürmet duyulmasını rica ediyor.

Avellone’un bu türlü bir süreç yaşamış olması üzücü. Bu türlü haksız bir ithama maruz kalmak, çok yıpratıcı olsa gerek. Ayrıyeten oyun dünyası için de kıymetli bir kayıp. Dying Light 2’nin senaryosuna Avellone’un katkı yapacağını duyunca heyecanlanmıştık, sonra projeden çekilmek zorunda kaldı / bırakıldı. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2’nin geliştirilme sürecinde de en büyük darbelerden birisi Avellone’un takımdan ayrılması oldu dersek herhalde yanlış olmaz.

Neyse ki, geç de olsa bu tezlerden aklanmış durumda. Kendisinin tekrar oyun dünyasında yerini alması için ne kadar daha bekleriz bilemiyorum, umarım fazla uzun sürmez.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)