E3 2023 Fuarı İptal Edildi

Her sene Los Angeles’ta düzenlenen ve oyun kesiminin en kıymetli etkinliklerinden biri olan E3 Fuarı, bildiğiniz üzere son birkaç yıldır yüz yüze gerçekleşmiyordu. Pandeminin tesirlerinin azalmasının akabinde tüm gözler bu yaz düzenlenecek E3 2023 aktifliğine çevrilmişti. Fakat 13 Haziran tarihinde gerçekleşmesi beklenen oyun fuarı, geride bıraktığımız saatlerde yapılan açıklamayla birlikte sessiz sedasız bir biçimde iptal edildi.

Aslında iptal kararından evvel Sony, Microsoft, Ubisoft, Nintendo, Tencent Games ve SEGA üzere oyun dalının önde gelen firmaları bu yılki E3 aktifliğine katılmayacaklarını duyurmuşlardı. Bu gelişmenin akabinde Haziran ayında düzenlenecek olan oyun fuarının da iptal edileceği sık sık kulislerde lisana getiriliyordu.

Tüm bu dedikodular oyun gündemini meşgul ederken, kısa müddet evvel ReedPop ve ESA tarafından bir basın bildirisi yayınlandı. Yayınlanan basın bildirisinde, 13 Haziran’daki E3 2023 fuarının iptal edildiği duyuruldu. Şimdi aktifliğin neden iptal edildiği hakkında net bir açıklama yapılmadı. Lakin oyun basınına nazaran fuarın iptal edilmesindeki en büyük etkeninse, aktifliği düzenleyen ReedPop‘un son vakitlerde izlediği siyasetler olarak gösterildi. Bu siyasetler sonucu büyük oyun geliştiricilerinin fuara karşı uzaklık aldığına da bilhassa dikkat çekildi.

Aynı vakitte iptal edilen fuar hakkında ilerleyen süreçlerde bir format değişikliğine gidileceği de tez ediliyor. Bu format değişikliğinin nasıl olacağı şimdi bilinmiyor. Lakin, ReedPop ve ESA’nın bahisle ilgili ilerleyen süreçte oyunseverleri bilgilendirmesi bekleniyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)