Koji Kondo, AIAS Şöhretler Holü’ne seçilen son isim oldu

Kondo’nun bu başarısı, görüntü oyun müziklerinin yalnızca bir art plan ögesi olmaktan çıkıp, yapıtların kendileri olarak kabul edilmesindeki kıymetini bir kere daha gözler önüne seriyor.

Mario ve Zelda serilerinin ardındaki müzikal deha Koji Kondo, oyun dünyasında kıymetli bir yere sahip. Bu ismi duymayan yoktur; bilhassa Mario oyunlarında karşımıza çıkan unutulmaz müziklerin bestekarı olarak tanınıyor. Kondo, Muhteşem Mario 64’ün efsanevi müzikleri başta olmak üzere, The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Majora’s Mask, Harika Mario Galaxy üzere oyunların da müziklerini bestelemiştir. Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Koji Kondo’nun 27. D.I.C.E. Ödülleri’nde Akademi’nin Şöhretler Holü’ne son giriş yapan isim olduğu duyuruldu. Bu, onun çalışmalarının ne kadar beğenildiğinin ve Mario 64, Ocarina of Time üzere oyunlarda müziklerinin ne kadar kıymetli bir yer tuttuğunun bir göstergesi.

Koji Kondo, AIAS Şöhretler Holü’ne seçilen son isim oldu

Kondo, aldığı bu ödül için “Bu kıymetli mükafatı almaktan ötürü D.I.C.E.’a derin minnettarlığımı sunuyorum. Bu halde tanınmak sahiden büyük bir onur ve beni son derece alçakgönüllü yapıyor. Etrafımdaki birçok insanın yardımı ve müşterilerimiz ve hayranlarımızın takviyesi sayesinde, onlarca yıldır oyun müziği geliştirmede yer almak benim için büyük bir talihti. Bana yardım eden ve destekleyen herkese minnettarım. Umarım önümüzdeki yıllarda herkesin oyun tecrübesini müzik ve ses açısından daha da keyifli hale getirmek için uğraşlarımı sürdüreceğim.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kondo’nun Şöhretler Holü’ne alınması, “etkili oyunların gelişiminde değerli rol oynayan ve makul bir tipi ileriye taşıyan oyun yaratıcılarına” verilen bir ödül olarak tanımlanıyor. Bestekar için bu katiyetle hakikat bir tabir. O, Double Fine’ın Tim Schafer’ı, Bethesda’nın Todd Howard’ı ve Metal Gear Solid’in yaratıcısı Hideo Kojima üzere tesirli isimlerle birebir sıralamada yer alıyor.

D.I.C.E. Ödülleri’ni canlı izlemek isteyenler için, 15 Şubat‘ta saat 20.00’de IGN tarafından canlı yayınlanacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)