Microsoft için yeterli, Sony için makus haber!

Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) bulgularını gözden geçirdi ve birleşmenin konsol alanında rekabeti kıymetli ölçüde azaltmayacağını belirledi. Deliller birebir kalsa da bekçi, Microsoft’un Call of Duty üzere serilere sahip olmasının Sony’nin PlayStation sistemleriyle rekabet etme yeteneğini “maddi olarak etkilemeyeceğini” tespit etti. CMA, Microsoft’un PlayStation’ın cazibesini “azaltabileceğini” söylüyor, fakat Sony’nin platformu, hasarın sonlu kalacağı kadar güçlü bir kataloğa sahip.

Kurum ayrıyeten, Microsoft’un Call of Duty‘nin PlayStation kitlesini devre dışı bırakmanın yarar sağlayabileceği görüşünü tekrar gözden geçirdi. CMA’ya nazaran daha yeni Microsoft dataları, şirketin oyun serisini sırf Xbox’a özel hale getirerek yahut özel avantajlar sunarak “herhangi bir makul senaryoda” kıymetli kayıplar yaşayabileceğini gösteriyor. Öbür bir deyişle, bu stratejinin işe yaraması için kâfi sayıda oyuncu PlayStation‘dan Xbox’a geçmeyeceği öngörülüyor.

Microsoft için âlâ, Sony için makûs haber!

CMA, güncellenen bulguların bulut oyun hizmetleri hakkındaki tasalarını değiştirmediğini açıkça ortaya koyuyor. Şubat ayında düzenleyici kurum, Microsoft’un dünya çapındaki bulut oyun pazarının %70’ini temsil ettiğini ve Activision Blizzard satın alımını tamamlamanın, kıymetli bir konsol yahut PC’yi karşılayamayan oyunculara ziyan verebileceğini söylemişti.

Activision Blizzard, Engadget’e yaptığı açıklamada, CMA’nın artık konsol pazarına ait “gelişmiş bir kavrayışa” sahip olduğunu ve Microsoft’un kalan problemler için zati tahlillere sahip olduğunu söylüyor. Activision, Sony’nin sırf satın alma sürecine itiraz ederek “hakimiyetini korumaya” çalıştığını savunuyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)