Roblox kapanıyor mu 2022? Roblox ne vakit açılacak? Roblox kapanacak mı?

Roblox kapanıyor mu? Roblox Corporation tarafından geliştirilen bir çevrimiçi oyun platformu ve oyun yaratma sistemi olan Roblox’a kullanıcılar giriş yaparken sorun yaşıyorlar. Yaşanan kahrın akabinde oyuncular, Roblox kapanıyor mu? Roblox ne vakit açılacak? Roblox kapanacak mı 2022? sorularını gündem taşıdı. Pekala sorun ne? İşte ayrıntılar…

ROBLOX KAPANIYOR MU?

Roblox için son 24 saatte rapor edilen kesintilere bakıldığında gün içerisinde sorunların yaşandığı görülüyor. Roblox’a kullanıcılar giriş yaparken sorunlar yaşıyor, lakin şimdi resmi açıklama gelmedi. Downdetector hizmetinin sağladığı grafiğe nazaran kullanıcıların Roblox ile sorun yaşadığını görebiliyoruz:

En çok bildirilen sorunlar

  • 50% İnternet sitesi
  • 32% Sunucu bağlantı
  • 18% Oynanış

ROBLOX’A NE OLDU?

Konu ile ilgili Roblox tarafından yapılan açıklama şu formda:

“Herkese merhaba, bazılarınızın Roblox’a erişim sıkıntıları yaşadığının farkındayız. Grubumuz faal olarak üzerinde çalışıyor. Sabrınız için teşekkürler”

ROBLOX NEDİR?

Roblox, Roblox Corporation tarafından geliştirilen bir çevrimiçi oyun platformu ve oyun yaratma sistemidir. Kullanıcıların oyunları programlamasına ve başka kullanıcılar tarafından oluşturulan oyunları oynamasına imkan tanır. David Baszucki ve Erik Cassel tarafından 2004’te kurulan ve 2006’da piyasaya sürülen platform, kullanıcılar tarafından Lua programlama lisanında kodlanmış birden çok çeşitte oyunlara konut sahipliği yapmaktadır. Oyun, 2010’ların ikinci yarısında süratle büyümeye başladı ve bu büyüme COVID-19 pandemisiyle birlikte daha da hızlandı.

Roblox fiyatsız oynanabilir ve oyun içi satın alımlar “Robux” isimli sanal para ünitesi üzerinden yapılabilir. Ağustos 2020 prestijiyle, Roblox’un 164 milyondan fazla aylık etkin kullanıcısı bulunmaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 16 yaş altı tüm çocukların yarısından fazlası tarafından oynanmaktadır.

Roblox, oyun eleştirmenleri tarafından genel manada olumlu tenkitler almıştır.

Roblox Studio

Roblox, oyuncuların tescilli motoru Roblox Studio’yu kullanarak kendi oyunlarını ve modellemelerini oluşturmalarına müsaade verir. Bu oyunlar sonra öteki kullanıcılar tarafından oynanabilir ve modeller oyunlarda kullanılabilir. Oyunlar, oyun ortamını manipüle etmek için Lua programlama lisanını kullanan bir obje yönelimli programlama sistemi altında kodlanmıştır. Ayrıyeten kullanıcılar, “game passes” olarak bilinen oyun içi tek seferlik satın alma süreçlerinin yanı sıra “geliştirici ürünleri” yahut “ürünler” olarak bilinen, birden fazla defa satın alınabilen içerikler oluşturabilirler. Satın alımlardan elde edilen gelirin bir yüzdesi, geliştirici ve Roblox Corporation ortasında paylaştırılır. Roblox Studio kullanılarak üretilen oyunların birden fazla çocuklar tarafından geliştirilmekte ve yılda toplam 20 milyon oyun üretilmektedir.

Eşyalar ve para birimi

Roblox, oyuncuların platformda avatar ismi verilen sanal karakterlerini şahsileştirmek için kullanılabilecek sanal ögeler satın almalarına, satmalarına ve oluşturmalarına imkan tanır. Kıyafetler herkes tarafından satın alınabilir lakin sadece premium üyeler kıyafetleri satabilir. Hudutlu sürüm statüsüne sahip eserler de sırf premium üyeliğe sahip kullanıcılar ortasında takas edilebilir yahut satılabilir.

Robux, Roblox’ta oyuncuların çeşitli ögeleri satın almasına müsaade veren sanal para ünitesidir. Oyuncular, Robux’u gerçek para ünitesi ile satın alarak, premium üyeliğe sahip üyelere verilen nizamlı bir maaştan yahut Roblox’ta sanal içerik üreterek ve satarak başka oyunculardan edinebilirler. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin satışı yoluyla elde edilen Robux, web sitesinin Developer Exchange sistemi aracılığıyla gerçek para ünitesine dönüştürülebilir. İnternet üzerinde fiyatsız Robux verdiğini söyleyen çeşitli dolandırıcılık maksatlı web siteleri de bulunmaktadır.

Roblox bazen gerçek hayattaki ve sanal etkinliklere konut sahipliği yapar. Örneğin geçmişte, platformdaki sıradan oyuncular için bir kongre olan BloxCon üzere etkinlikler gerçekleşmiştir Roblox, paskalya yumurtası avı ve bağış toplama fonksiyonu de gören bir ödül merasimi olan “Bloxy Awards” ismi verilen çeşitli yıllık etkinliklere de mesken sahipliği yapar. Platformda düzenlenen Bloxy Awards’ın 2021 merasiminin olduğu oyunda tıpkı anda 619 bin kişi vardı. Roblox bu sırada sunucularını bazen kapatıp yine açtı, oyuna girmekte ortada error 503 sorunu oluştu. Merasim 4 nisana kadar yine izlenebilecek. Roblox Corporation, San Francisco’da sadece davetlilerin katıldığı üç günlük bir aktiflik olan ve sitedeki en yeterli içerik oluşturucuların platformda yapılacak değişiklikleri öğrendikleri Roblox Geliştiriciler Konferansı’na her yıl mesken sahipliği yapmaktadır. Ayrıyeten şirket Londra ve Amsterdam’da da misal etkinliklere mesken sahipliği yapmıştır.

Roblox vakit zaman Wonder Woman 1984 ve Aquaman’ı tanıtmak için düzenlenenler üzere sinemaları tanıtmak için etkinliklere katılır. 2020’de, Amerikalı rapçi Travis Scott’un Fortnite’taki sanal konseriyle karşılaştırılan birinci sanal konserine mesken sahipliği yaptı, bu sırada Amerikalı rapçi Lil Nas X’in “Holiday” müziğini Roblox oyuncularına sundu.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)