Roblox, yapay zeka araçlarıyla oyun yapmayı mümkün kıldı: İhtilal yaklaşıyor

Geçtiğimiz ay Roblox, yapay zeka takviyeli içerik oluşturma vizyonunu ortaya koymuştu. Bu yol haritası doğrultusunda yalnızca metin komutlarıyla kodlar, üç boyutlu modeller ve daha fazlasının oluşturulacağı söylenmişti. Artık, isteyen herkes Roblox’ta içerik oluşturucu olabilecek çünkü yapay zeka dayanaklı Code Assist ve Material Generator araçları kullanıma sunuldu.

Roblox’tan değerli yapay zeka hamlesi

Code Assist ve Material Generator şimdilik beta sürecinde kullanılıyor ve her iki araç da metin girdilerini çıktılara dönüştürüyor. Ancak belirtmek gerekiyor ki yalnızca bu iki aracı kullanarak oyun yapmak şimdilik mümkün değil çünkü oyun üretimi bu kadar kolay bir şey değil. Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC 2023) konuşan Roblox Studio Lideri Stef Corazza, araçlarının temel kodlama süreçlerini otomatikleştirmeye yardımcı olacağını söyledi.

Hasebiyle şimdilik bu araçlar kolay kodların oluşturulması ve üç boyutlu kolay obje dokularının yaratılmasında kullanılacak. Örneğin, “parlak kırmızı kayalı kanyon” yahut “lekeli cam” üzere istemlerde bulunulabilecek. Ek olarak etkileşimli objelerin de oluşturulması mümkün. Örneğin oyuncu obje ile etkileşime girdiğinde nesnenin renk değiştirmesi yahut patlaması üzere şeyler bu araçlarla oluşturulabilir.

ChatGPT’yi denediyseniz onun arkasında GPT-3,5 yahut en yeni GPT-4 modellerinin, birebir halde Microsoft Bing’in emsal halde isteme dayalı fonksiyonel kodlar oluşturduklarını görmüşsünüzdür. Hasebiyle bu iki araç da birebir biçimde çalışıyor. Ve, birebir halde hata yapmaya meyilli. Bu nedenle oluşturulan kodun bağlamsal olarak uygun olup olmadığını gözden geçirmek ve test etmek yeniden kullanıcının elinde. Yeniden de Roblox, bu araçların platformdaki her kullanıcıyı bir üretici haline getirmeye yönelik birinci adım olduğuna inanıyor.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=e2w0mBheCQ]

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)