Square Enix, Final Fantasy’den diğer üretimlerden da para kazanmak istiyor

Square Enix, Final Fantasy ve Dragon Quest üzere JRPG’ler ile tanınan bir şirket. Lakin bu oyun devi, başka kıymetli IP’lerini ve bu oyunları geliştiren stüdyoları sattıktan sonra, artık bu serilere olan bağımlılığını azaltmak istiyor. Bu karar, 2023 Kasım’ında yapılan mali brifingde şirket lideri Takashi Kiryu tarafından açıklandı. Kiryu, Square Enix’in oyun portföyünün çeşitliliğinin hudutlu olduğunu ve bu durumu değiştirmek istediklerini belirtti.

Şirket, güçlü IP’lerine sahip olmasına karşın, muhakkak oyun tarzları ve çeşitlere fazla bağlı kaldıklarını kabul ediyor. Kiryu, oyun pazarındaki müşteri zevklerinin çeşitlendiğini ve insanların farklı cinslerdeki içeriklerden keyif aldıklarını vurguluyor. Bu bağlamda, Square Enix’in stratejisi, mevcut büyük serilerine daha az bağımlı hale gelmek ve oyun portföyünü genişletmek üzerine şurası.

Square Enix, Final Fantasy’den öbür üretimlerden da para kazanmak istiyor

Kiryu’nun dikkatini çeken ve şirketin yeni istikametini belirleyen oyunlardan biri, FuturLab’in PowerWash Simulator’ı oldu. Kiryu’ya nazaran, PowerWash Simulator, Square Enix’in portföyünde rahat oynanabilirliğiyle öne çıkan bir oyun ve şirket bu oyundan istikrarlı gelirler elde edebiliyor. Bu nedenle Kiryu, şirketin geliştirme yetkinliğini artırarak oyun portföyünde daha fazla çeşitlilik sağlamak istiyor. Bu, Square Enix’in tipik üslubunun dışındaki oyunları geliştirmeyi deneyebileceği manasına geliyor.

Square Enix’in Embracer Group’a Crystal Dynamics, Eidos Montreal ve Square Enix Montreal’i sattığı 2022 Mayıs’ındaki kararı eleştirilse de, şirketin NFT ve/veya metaverse temalı oyunlar yahut platformlara daha fazla yatırım yapmaktansa, bu yeni stratejiyi benimsemesi tercih ediliyor.

Son Final Fantasy ile ilgili haberlerde ise, FF 14 ve 16’nın imalcisi Naoki Yoshida, Final Fantasy 17’nin gelişiminde genç bir grubun öncülük etmesi gerektiğini düşünüyor. Bu, Square Enix’in gelecekteki oyun geliştirme yaklaşımında genç yeteneklere daha fazla yer verme isteğini gösteriyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)