Steam Deck Üzerinde Path Tracing (Yol İzleme) Mümkün mü?

Path Tracing (Yol izleme), DLSS ve Kare Oluşturma üzere araçlarla bile çalışmak için güçlü donanım gerektiriyor. Büsbütün yol izlemeli ortamlar oluşturmak şimdi mümkün olmasa da Cyberpunk 2077, Alan Wake 2 ve RTX’li Portal üzere yol izlemeyi dönüştüren oyunlar mevcut. Ek olarak bu, NVIDIA’nın yeni ve güçlü RTX Remix platformunu kullanarak oluşturduğu bir mod ve piyasaya çıktığında oynanabilmesi için GeForce RTX 4080 yahut RTX 4090’a gereksiniminiz vardı.

Ultra ayarlarla daha yüksek bir çözünürlükte ise birisi Portal RTX oyununun oynanabilir bir sürümünü Steam Deck üzerinde çalıştırmayı başardı. NightSightProductions’ın görüntü gösterimi, ayarları değiştirebildiğinizde kuvvetli bir oyunu geniş bir donanım yelpazesinde çalıştırabileceğinizi olağanüstü bir formda hatırlatıyor. Fakat RTX’li Portal durumunda, oynanabilir 30 FPS’ye ulaşmak için çözünürlüğün 864 x 486’ya düşürülmesinin yanı sıra kimi önemli ayarlamalar yapılıyor.

Ek olarak, yol izlemeli aydınlatmanın ikincil sıçramaları kapatılmış durumda (varsayılan olarak, oyuna etkileyici görseller kazandırmak için birden fazla sıçrama gerekiyor. Tam ‘ultra’ sürümde ışın başına dört sıçrama bulunuyor.

Portal’ın RTX’li bu daha karanlık, düşük çözünürlüklü sürümü hala düzgün görünüyor ve bu da yol izlemenin masaya ne getirdiğinin bir ispatı. Işın izleme ve yol izleme kelam konusu olduğunda çözünürlüğü düşürmek ve teknolojiyi DLSS ve FSR üzere yükseltme araçlarıyla eşleştirmek, performansın kilidini açmanın anahtarı olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)