Steam, Windows 7 ve Windows 8 Sistemlerde Çalışmayacak

Popüler oyun platformu Steam, gelecek yıl kapılarını Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarına kapatacak. Windows yükseltmesi yapmayanlar için son erteleme tarih 1 Ocak 2024 olarak belirlendi. Bu da demek oluyor ki Windows 10, bir müddet sonra Steam uygulaması ile uyumlu en eski Windows işletim sistemi olacak.

Valve, kısa vakit evvel Windows 7 ve 8 takviye süreciyle ilgili kısa bir blog gönderisi yayınladı. Burada “eskide” kalan işletim sistemleri için takviyenin kesileceği açık bir biçimde belirtiliyor; Steam’i ve Steam aracılığıyla satın alınan oyunları yahut başka eserleri çalıştırmaya devam etmek için” Windows’un daha yeni bir sürümüne yükseltmek” koşul olacak.

2018’de Valve, Windows XP ve Windows Vista’ya takviye sunmayacağını duyurmuştu. Bu sistemlere verilen takviye 2019’da büsbütün kesildi. Artık Windows 7 ve Windows 8 birebir mukadderatı paylaşıyor.

Bu kararda görünüşe nazaran SteamOS işletim sistemine dayanan Steam Deck’in de tesiri var. Oyun konsolu Windows 7 ve 8’i desteklemiyor, Windows 10 yahut üzeri bir işletim sistemi kural.

Öte yandan Microsoft, Ocak 2016’da Windows 8 takviyesini resmi olarak sonlandırmıştı. Windows 7 ise Ocak 2020’de yolun sonuna geldi. Windows 8’deki eksikleri düzeltmek için sunulan Windows 8.1 ise kısa vakit evvel takviyeden mahrum kalmıştı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)