Tencent’in yeni patentleri herkesin dilinde!

Tencent, teknoloji dünyasında Çin’deki en büyük şirketlerden biridir. Hatta dünya genelinde de isminden sıkça bahsettiren dev bir teknoloji firmasıdır. Bu teknoloji devi, oyun sanayisi dahil olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteriyor. Lakin bu ay içerisinde şirketin elde ettiği en kıymetli başarılardan birisi, yalnızca Eylül ayında PUBG Mobile ve Honor of Kings oyunlarından elde ettiği 200 milyon dolarlık gelir oldu. Bu muvaffakiyetin çabucak akabinde Tencent’ten bir öbür değerli gelişme geldi: Zımnî ve şifreli sohbet konuşmalarını kullanıcılara sunan bir patent.

24 Ekim tarihinde Tencent, “Chat Conversation Display Method, Device, Terminal, and Storage Medium” başlıklı patentini aldı. Bu patent, kullanıcıların sohbet konuşmalarını ana sohbet ekranından bâtın bir sohbet ekranına taşımasına imkan tanıyor. Bilinmeyen sohbet ekranına erişebilmek için kullanıcıların öncelikle bir şifre girmesi gerekiyor. Bu iki kademeli süreç, hassas konuşmaların kapalılığını müdafaa ismine hayli kıymet taşıyor.

Tencent’in yeni patentleri herkesin dilinde!

Ancak patent yalnızca bu özelliği ile hudutlu değil. Tıpkı vakitte sohbet konuşmalarını şifreleme özelliğine de sahip. Bu, konuşmaların yalnızca şifreyi bilen kullanıcı tarafından okunabileceği manasına geliyor. Bu sayede, birisi aygıta erişse bile konuşmaların kapalılığı korunmuş olacak.

Bu patentin alınmasının akabinde Tencent, bu teknolojiyi eserlerinde ne vakit ya da nasıl kullanmayı planladığına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Lakin bu patent, Tencent’in kullanıcılarının irtibatlarının kapalılığını müdafaa konusundaki ilgisini ortaya koyuyor. Günümüzde kapalılık ve data muhafaza mevzularının ehemmiyeti her geçen gün artarken, Tencent’in bu alanda atılım yapması epeyce olumlu bir adım olarak kıymetlendirilebilir.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)