AMD Ryzen 7000X3D İşlemciler 1.35V ile Sonlandırılabilir

Ünlü sürat aşırtma uzmanı der8auer, ASUS’un merkezini ziyaret etti ve Ryzen 7000X3D işlemcilerle kimi denemeler yaptı. 3D V-Cache teknolojisiyle desteklenen Ryzen 9 7950X3D, ince ayarlı voltajlar ve sıvı nitrojen soğutması uygulandıktan sonra sürat aşırtma testlerinde uzun müddetler dayanmakta zorlandı. Bununla birlikte, yaklaşan AMD/ASUS BIOS güncellemelerinde X3D işlemciler için azamî “1.35V” voltaj ayarlaması yapılabilir.

Ryzen 9 7950X3D CPU ve ASUS ROG Crosshair X670E Extreme anakart kullanan der8auer, performans ve güç konusundaki araştırmalarına başladı. Overclock ustası, işlemcinin tipik olarak 1V’ta çalıştığını, lakin Crosshair anakartın LN2 sürat aşırtmada voltajı 1,35V’a yükseltmesine müsaade verdiğini söylüyor. Sıvı nitrojen soğutma ile <90°C’lik sıcaklık kıymetleri gözlemlendi. Bu da genel olarak AIO sıvı soğutucuyla stok voltajlarda beklenebilecek sıcaklıklara yakın.

Sistem kararlılığı ve çok voltajın muvaffakiyetinden cüret alan der8auer, 1.55V’luk voltaj uygulamaya karar verdi. İşin ustası, bu türlü bir voltajın stok kıymetlere nazaran önemli bir artış manasına geldiğini, lakin çağdaş bir Intel CPU yahut 3D V-Cache olmayan bir AMD CPU için olağan bir adım olduğunu söylüyor.

Yüksek voltajlarla yapılan testlerde sistem yine başladı, ayrıyeten BIOS ekranından sonra bir yanılgı kodu belirdi. Olağan yanılgı kurtarma formülleri bu sistemi tekrar canlandırmadı ve sonraki araştırmalar CPU’nun büsbütün meyyit olduğunu ortaya çıkardı. Bu bağlamda Der8auer, işlemcinin kullanılmaz hale gelmesinin beklenmedik olduğunu söylüyor.

YouTuber, bir örneğe dayanarak Ryzen 7000X3D serisi için inançlı voltajlar hakkında sonuçlar çıkarmak istemedi. Lakin ASUS’a X3D yongalar için azamî manuel voltajın “1.35V” civarında olduğunu iletti.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)