AMD’nin Çin atağı başları karıştırdı

Grafik süreç üniteleri (GPU) piyasasının değerli oyuncularından biri olan Advanced Micro Devices (AMD) son vakitlerde Çin’deki iş operasyonlarını gözden geçiriyor. Şirket, Şanghay ofisinde yüzlerce işten çıkarmaya ait internet söylentilerini reddederken, yakın vakitte yaptığı açıklamada “küçük bir optimizasyon ve tekrar yapılandırma” gerçekleştirdiğini doğruladı. Ama bu, bilhassa Çin üzere büyük fakat zorlayıcı bir pazarda ne manaya geliyor?

2022 yılında, Çin AMD’nin toplam harici satışlarının %22’sini oluşturdu. Fakat bir ABD ihracat yasağı, AMD ve ana rakibi Nvidia’nın bu ülkede ileri düzey AI eğitimi için GPU’larını satmalarını sınırladı. Sonuç olarak, Çin’in teknoloji devlerine hizmet eden bir karaborsa ortaya çıktı.

Bu mahzurlara karşın, AMD’nin CEO’su Lisa Su, Çin’deki potansiyele dair umutlu. Şirketin “ABD ihracat denetim kurallarına tam olarak uyumlu” olma taahhüdünde bulunduğunu vurgularken, Çin pazarına yönelik özel AI tahlilleri sunma konusundaki güçlü isteğini lisana getirdi.

AMD’nin Çin atılımı başları karıştırdı

AMD, Çin’deki son “yeniden yapılandırma” hakkında ayrıntı vermedi, fakat burada “yeniden yapılandırma” terimi ekseriyetle işten çıkarılmaları söz ediyor. Çin maddelerine nazaran, 20’den fazla çalışanın işten çıkarılması resmi personel otoritesinin müdahalesini gerektirir. AMD, Qualcomm ve Marvell Technology üzere başka ABD teknoloji şirketleri, ABD-Çin teknoloji savaşına ve global tüketici elektroniği talep dalgalanmalarına bir reaksiyon olarak Çin’deki iş gücünü azaltıyor üzere görünüyor.

AMD’nin geri mi çekildiği yoksa yalnızca adapte mi olduğu konusunda bir belirsizlik hakim. Fakat şirket, karmaşık jeopolitik ve pazar şartlarında dikkatli adımlar atarak navigasyon yapıyor üzere görünüyor. Operasyonlarını optimize ederek AMD, Çin’deki uzun vadeli fırsatları yakalamaya çalışıyor üzere görünüyor ve mevcut ABD siyasetlerinden uzaklaşmadan bu stratejiyi benimsiyor. Ülkeden güçlü gelir akışı ile AMD’nin büsbütün çekilmesi pek mümkün görünmüyor, lakin stratejide açıkça bir değişim yaşanıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)