Apple, Alternatif Mağazalardan Uygulama Yükleme Ayrıntılarını Açıkladı

Apple, Avrupa Birliği’ndeki yeni Dijital Pazarlar Yasası (DMA)’na ahenk sağlamak için iOS, App Store ve başka hizmetlerinde kıymetli değişiklikler yapacağını duyurdu. Değişiklikler, geliştiricilere uygulama dağıtımı ve ödemeler konusunda daha fazla seçenek sunacak lakin şirket bunun tıpkı vakitte kullanıcı kapalılığı ve güvenliği açısından azaltmaya çalıştığı yeni riskleri de beraberinde getirdiğini söylüyor.

DMA kapsamında, Apple’ın App Store ve Safari üzere hizmetleri “temel platform hizmetleri” olarak belirlendi ve bu durum, şirketi AB’de iOS aygıtlarda alternatif uygulama mağazalarına ve ödeme seçeneklerine müsaade vermeye zorladı. Sonuç olarak, Avrupa’daki iPhone kullanıcıları Mart 2024 tarihinden itibaren uygulamaları direkt geliştirici sayfalarından ve üçüncü taraf uygulama mağazalarından indirebilecek.

Apple, nereden indirildiklerine bakılmaksızın tüm uygulamaları iOS’ta çalıştırmadan evvel temel bir güvenlik ve kapalılık incelemesine tabi tutan yeni müdafaa tedbirleri uyguladığını söylüyor. Şirket ayrıyeten alternatif uygulama mağazalarının yetkilendirilmesini ve kullanıcıları korumak için devam eden gereklilikleri yerine getirmesini talep edeceğini tabir ediyor.

Tüm tedbirlere karşın Apple direkt indirmelerin ve üçüncü taraf uygulama mağazalarının berbat emelli yazılım, sahtekarlık yahut ziyanlı içerik üzere riskleri artırdığını ve performans üzere kullanıcı tecrübesi faktörlerini etkilediğini kabul ediyor. Şirket artık Uygulama Takip Şeffaflığı ve Aile Paylaşımı üzere iOS özelliklerini App Store dışında kullanamayacak.

iOS 17.4 ile Avrupalı iOS kullanıcıları da varsayılan web tarayıcılarını seçerken daha fazla seçeneğe sahip olacak. Artık kullanıcılara Safari’yi birinci sefer başlattıklarında bir bilgi istemi sunularak seçenekler listesinden tercih ettikleri varsayılan tarayıcıyı seçmelerine imkan tanınacak.

Apple, iOS ve App Store’daki değişiklikleri şu formda özetliyor:

 • iOS uygulamalarını alternatif uygulama pazarlarından dağıtmak için yeni seçenekler
 • Alternatif uygulama mağazaları oluşturmaya yönelik yeni çerçeve ve API’ler
 • Alternatif tarayıcı motorları için yeni çerçeveler ve API’ler
 • Birlikte çalışabilirlik talep formu
 • Ödeme hizmeti sağlayıcılarını (PSP’ler) kullanmaya yönelik yeni seçenekler
 • Bağlantı çıkışı yoluyla ödemeleri sürece koymak için yeni seçenekler
 • İş planlama araçları
 • App Store eser sayfası etiketleri
 • Uygulama içi açıklama sayfaları
 • Yeni Uygulama İnceleme süreçleri
 • Apple’ın Data ve Kapalılık sitesinde genişletilmiş bilgi taşınabilirliği

Geliştiriciler artık alternatif dağıtım ve ödeme tekniklerini desteklemek için Apple tarafından sağlanan 600’den fazla yeni API’ye erişebilecek. Öte yandan, uygulamaların neler yapabileceği konusunda daha az merkezi denetime sahip olan Apple, iOS’ta kapalılık ve güvenliği sağlamanın daha güç olacağına inanıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)