Apple Vision Pro, çekirdek güvenlik açığı nedeniyle hacklendi

Apple’ın en yeni eseri Apple Vision Pro’nun piyasaya sürülmesinden bir gün sonra, güvenlikle ilgili kaygılar gündeme geldi. MIT’den bir doktora öğrencisi olan Joseph Ravichandran, mikro mimari güvenlik konusunda uzman bir isim. Ravichandran, aygıtın işletim sistemi olan visionOS’ta kritik bir çekirdek açığı tespit ettiğini sav ediyor. Bu açık, aygıtın jailbreak edilmesine ve bu yeni donanımı amaç alan ziyanlı yazılımların geliştirilmesine imkan tanıyabilir.

Ravichandran, bulgularını Twitter üzerinden paylaştı ve Apple Vision Pro’nun bir çekirdek istismarına nasıl reaksiyon verdiğini gösteren fotoğraflar içeren bir dizi tweet attı. İstismardan sonra aygıt, kullanıcının kulaklığı çıkarmasını ve 30 saniye içinde planlanan bir yine başlatma için hazırlanmasını isteyen bir “perspektif moduna” geçiyor.

Apple Vision Pro, çekirdek güvenlik açığı nedeniyle hacklendi

Ravichandran, bu yine başlatmadan sonra bir çekirdek çökmesini gösteren bir acil durum kaydını vurguladı. Ayrıyeten, kulaklık simgesiyle süslenmiş bir kafatası içeren ve “Vision Pro’yu Çökert” etiketli bir düğmeye sahip Vision Pro Crasher isminde özel bir uygulama sergiledi.

Yeni donanımların piyasaya sürülmesi çoklukla güvenlik araştırmacılarını aygıtın savunmalarını test etmeye çeker. Ravichandran’ın istismarı, iPhone’ları jailbreak etme teşebbüslerine misal halde, Vision Pro ekosistemi için potansiyel güvenlik tasalarını vurguluyor.

Ancak, optimist olmak için bir neden var. Apple, bilhassa Vision Pro üzere yüksek profilli eserlerde güvenlik sıkıntılarını süratle ele almak konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip. Ravichandran, bulgularını Apple’a sunup sunmadığını teyit etmese de, şirketin güvenlik ödül programı, bu türlü bir ifşayı teşvik edebilir.

Bu istismar kamuoyuna açık kalsa bile, çabucak tesiri sonlu olabilir. Vision Pro’nun kademeli dağıtımı, yaygın bir istismarı daha az muhtemel kılan teknoloji meraklısı erken benimseyenleri amaç alıyor. Ayrıyeten, Apple muhtemelen güvenlik açığını süratli bir güncelleme ile düzeltmeyi önceliklendirecek, böylelikle rastgele bir potansiyel riski daha da azaltacaktır.

Apple Vision Pro, bu hafta ABD’de piyasaya sürülerek 2015’teki Apple Watch’tan bu yana Apple’ın birinci büyük yeni eser kategorisini temsil ediyor. Ön siparişler 19 Ocak’ta başladı. Çin’de resmi bir lansman duyurusu yapılmamış olsa da, Tim Cook’un yakın vakitte gerçekleşeceğini belirttiği biliniyor. ABD’deki başlangıç fiyatı 3.499 dolar olarak belirlendi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)