Apple, Vision Pro Teknik Özelliklerini Paylaştı

Apple, Amerika Birleşik Devletleri’nde ön siparişlerin başlamasının akabinde sonunda Vision Pro karma gerçeklik başlığı için ek teknik özellikleri de paylaştı.

Apple, Vision Pro’daki M2 çipinin 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU’nun yanı sıra 16 GB birleşik belleğe sahip olduğunu doğruladı. Vision Pro ayrıyeten “içeriğin kullanıcının gözünün önünde görünüyormuş üzere görünmesini sağlamak için 12 kamera, 5 sensör ve 6 mikrofondan gelen girdileri işleyen” büsbütün yeni bir R1 çipiyle donatılmış. Apple’ın teknik özellikleri R1 çipinin 256GB/s bellek bant genişliğine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Vision Pro, 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama seçenekleri sunuyor.

Vision Pro’nun çift mikro OLED ekranı, DCI-P3 renk alanının %92’sini kaplayarak 23 milyondan fazla piksel sunuyor. Desteklenen yenileme suratları ortasında 24 FPS ve 30 FPS görüntü oynatma seçenekleriyle 90 Hz, 96 Hz ve 100 Hz bulunuyor.

Başlık 2 ana kamera, 6 dünyaya bakan izleme kamerası, 4 göz izleme kamerası, 1 TrueDepth kamera, 1 LiDAR Tarayıcı, 4 atalet ölçüm ünitesi, 1 titreme sensörü ve 1 ortam ışığı sensörüyle donatılmış. Ayrıyeten istikametli hüzmeleme özelliğine sahip 6 mikrofon dizisi de mevcut.

Vision Pro, Light Seal ve baş bandı konfigürasyonuna bağlı olarak 600 ila 650 gram yükünde. Harici pil ekiplerinin yükü ise 353 gramdır. Uzun ve yaygın kullanımda aygıtın kullanıcılarının baş ve boyun bölgesinde rahatsızlık yaratıp yaratmayacağı merak konusu.

Vision Pro elleriniz, gözleriniz ve/veya sesinizle denetim edilir ve çeşitli erişilebilirlik seçenekleri sunarken Optik Kimlik, iris tabanlı biyometrik kimlik doğrulama sağlıyor.

Başlık, Vision Pro görünümünüzü iPhone, iPad, Mac, birçok Apple TV modeli ve AirPlay özellikli akıllı TV’ler dahil olmak üzere AirPlay özellikli rastgele bir aygıta yansıtmanıza imkan tanıyan 1080p’ye kadar AirPlay dayanağını içeriyor.

Daha evvel de bilindiği üzere Vision Pro genel olarak 2 saate kadar, görüntü oynatma için ise 2,5 saate kadar pil ömrü sunuyor. Başka özellikler ortasında Wi‑Fi 6, Bluetooth 5.3, HDR10 dayanağı, dinamik baş izleme özelliğine sahip Uzamsal Ses ve daha fazlası yer alıyor.

2 Şubat tarihindeki ABD çıkışı sonrasında başlığın başka ülkelerde ne vakit satılacağı hakkında şimdi rastgele bir açıklama ise yok.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)