Apple’ın AB’nin Yeni Kurallarına Karşılığı: Uygulamalar İçin Yeni ‘Temel Teknoloji’ Fiyatı

Apple, iPhone üreticisi bloğun ön rekabet ıslahatı olan Dijital Piyasalar Yasası’na (DMA) olan cevabını sunmaya hazırlanırken, yeni bir fiyat de dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nde (AB) iOS’a gelecek bir dizi değişikliği duyurdu.

Eylül ayında AB, Apple’ı DMA’ya tabi altı “geçit denetleyicisinden” biri olarak belirledi ve iOS App Store’u ve tarayıcısı Safari’yi “temel platform hizmetleri” olarak listeledi.

Diğer değişikliklerin yanı sıra bu yönetmelik, Apple’ı dışarıdan uygulama yüklenmesine kabul etmeye zorluyor. DMA’nın bu yönetmeliğine uyulması için belirlenen son tarih 7 Mart.

Apple ise bugün, iOS 17.4’ün beta sürümünün kullanıma sunulduğunu duyurdu. Bu sürümle bir arada geliştiricilerin, AB’nin uyumluluk için geçerli son tarihi karşılamak için önümüzdeki ay taşınabilir platformunda kullanıma sunulacak değişikliklere hazırlanmalarına yardımcı olacağını söyledi.

Şirket, beta lansmanı öncesi gazetecilere verdiği son bilgilendirmede, aylardır DMA’ya ahenk sağlayacak tahlil üzerinde çalıştığını söyledi. Fakat birtakım değişikliklerin kullanıcılar için yeni riskler yaratacağı konusunda da uyardı.

Apple’ın, Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AEA) uygulama dağıtan iOS geliştiricileri için geleceğini söylediği değişiklikler şunları içeriyor:

  • Geliştiricilerin iOS uygulamalarını alternatif uygulama pazarlarından
    indirilmek üzere sunmalarına imkan tanıyan yeni API’ler ve araçlar da dahil olmak üzere, iOS uygulamalarını alternatif uygulama pazarlarından dağıtmaya yönelik yeni seçenekler.
  • Alternatif uygulama pazaryerleri oluşturmaya yönelik yeni çerçeve ve API’ler; Pazaryeri geliştiricilerinin, özel pazaryeri uygulamalarından öteki geliştiriciler ismine uygulamaları yüklemesine ve güncellemeleri yönetmesine imkan tanır.
  • Alternatif tarayıcı motorları için yeni çerçeveler ve API’ler. Geliştiricilerin, tarayıcı uygulamaları ve uygulama içi tarama tecrübelerine sahip uygulamalar için WebKit dışındaki tarayıcı motorlarını kullanmasına imkan tanır.
  • Birlikte çalışabilirlik istek formu, geliştiricilerin iPhone ve iOS donanım ve yazılım özellikleriyle birlikte çalışabilirlik için ek istekler gönderebilecekleri yer.

Geçtiğimiz hafta, Apple’ın AB’ye Apply Pay’e karşı açılan antitröst soruşturmasını tahlile kavuşturmak için yaptığı teklifin detayları ortaya çıktı. Bugün, geliştiricilerin AEA genelindeki bankacılık ve cüzdan uygulamalarında NFC teknolojisini kullanmalarına imkan tanıyan yeni API’ler ve kullanıcıların üçüncü taraf temassız ödeme usulünü seçmesine imkan tanıyan yeni denetimler de dahil olmak üzere, iOS’ta temassız ödemelerde önerilen değişikliklerin “DMA uyumlu” olduğu öne sürüldü. Ödeme uygulamasını yahut alternatif bir uygulama pazaryerini varsayılan olarak kullanabilirsiniz.

Ancak Apple’ın bugün açıkladığı tüm değişikliklerde olduğu üzere, bunların yasanın gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını kıymetlendirmek, denetleyicilerin DMA’ya uygunluğunu denetleyen Avrupa Komisyonu’na bağlı olacak.

Geliştiricilerin yararlanmayı seçebileceği çok sayıda DMA odaklı değişikliğe paralel olarak Apple, Avrupa’da “Temel Teknoloji Ücreti” ismi verilen yeni bir fiyatın uygulamaya konulmasını da içeren yeni iş şartlarını tanıttı.

Bu, geliştiricilerin uygulamalarını alternatif uygulama mağazaları aracılığıyla dağıtmak yahut kullanıcıları bir irtibat sayesinde ek içerik için ödeme yapmaya teşvik etmek emeliyle farklı uygulama mağazalarını tercih ettiğinde bile Apple’ın kimi senaryolarda kesinti yapmaya devam edebilmesini sağlamayı amaçlıyor.

App Store’dan yahut alternatif bir uygulama mağazasından dağıtılan iOS uygulamaları, Apple başına 1 milyon eşiğinin üzerinde her yıl birinci yıllık yükleme için 0,50 Euro ödeyecek.

Bugün duyurulan ve uygulamalarını alternatif uygulama mağazaları aracılığıyla dağıtabilme üzere yeni özelliklerden yararlanmak isteyen geliştiricilerin bu yeni iş kaidelerini kabul etmesi gerekiyor.

Yeni iş şartları kapsamında Apple, App Store’daki iOS uygulamalarından yapılan dijital satın alımlardan aldığı kesintiyi de azaltıyor. Ayrıyeten Apple, kendi ödeme teknolojisini kullanmak isteyen App Store’daki iOS uygulamaları için %3 oranında ek bir ödeme süreç fiyatı uygulayacak.

Buna ek olarak Apple, geliştiricilerin mevcut iş şartlarını sürdürmeyi seçebileceklerini, yani App Store’da dağıtılan uygulamalardaki uygulama içi satın alımlardan %30 (veya küçük işletmeler için %15) komite toplayabileceklerini söyledi.

Geliştiriciler hangi kuralları seçerse seçsin, Apple’a nazaran App Store’un ödeme sürece teknolojisini kullanmaya ve uygulamalarını AB’deki Apple App Store’da dağıtmaya devam edebilecekler.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)