ASUS, Zımnî Temas Noktalarına Sahip BTF Anakart ve Ekran Kartı Modellerini Ortaya Çıkardı

ASUS bugün, ROG BTF ve TUF Gaming BTF White ekosistemlerini duyurdu. Kabloları gizleyen dizaynlarıyla bu yeni modeller birçok farklı heyetim senaryosunda kullanıcıların sade ve nizamlı bir estetik görünüm yakalamalarına yardımcı oluyor. Bu yenilik, BTF anakartlarda yer alan yüksek güçlü ekran kartı yuvası ile uyumlu yüksek güçlü PCIe® konnektörüne sahip ekran kartlarıyla mümkün oluyor.

ASUS’un BTF bileşenlerinden oluşan ekosistemi kullanıcılara konnektörlerin bilinmeyen olduğu sistemler kurabilmeleri için birçok seçenek sunuyor. BTF kasa ve TUF Gaming B760M-BTF WiFi D4 gibi bir anakart ile kullanıcılar anakarta bağlanan güç kabloları da dahil tüm kabloları göz önünden kaldırabiliyor, 2,5 inç SATA şoförlerini, kasa fanlarını, ön panel düğmelerini ve giriş çıkışları gizleyerek takabiliyor.

Ancak, güçlü bir ekran kartıyla donatılan çağdaş bilgisayarlarda kullanılan tüm kablolar bu sayılanlardan ibaret değil. GPU’lar çoklukla PCIe x16 yuvasının sağladığı güçten fazlasına gereksinim duyduğundan bir de PCIe güç kablosu kullanılması gerekiyor. Bu kabloyu da ortadan kaldırmak isteyen kullanıcılar için ASUS Advanced BTF yaklaşımını sunuyor. Advanced BTF yaklaşımını kullanan anakartlarda BTF ekran kartlarının muhtaçlık duyduğu tüm gücü sağlayan bir yüksek güçlü ekran kartı yuvası bulunuyor. Advanced BTF yaklaşımından yararlanan bir sistem toplamak isteyen kullanıcılar yüksek güçlü PCIe konnektörlü bir ekran kartı kullanarak bu hayallerini gerçekleştirebiliyor.

ASUS zımnî konnektörlü sistem kurma imkanı veren iki yeni BTF anakartı piyasaya sürüyor. Bunların birincisi son teknoloji ROG Maximus Z790 Hero BTF modeli. Estetik ve teknik özellikler açısından bu birinci sınıf model, ROG Maximus Z790 Dark Hero modeliyle büyük benzerlikler gösteriyor. Dark Hero modelinde olduğu üzere bu anakartta da gölgeli tonlar, zırhlı paneller ve devasa VRM soğutma blokları bulunuyor. Giriş çıkış kapağındaki Polymo aydınlatma harika sınırlar oluşturuyor. Işıklar ve renklerden oluşan bu yapıdaki iki RGB aydınlatma katmanı birlikte göz alıcı ROG dizaynını meydana getiriyor.

Bu benzerliklere karşın bu iki anakart konnektörler ve başlıklar kelam konusu olduğunda birbirinden ayrılıyor. ROG Maximus Z790 Hero BTF modelinin zırhlı öğeleri sistemin alt köşelerine kadar uzanıyor. Kenarlar daha pak ve farklı görünüyor. Sistemin durumunu gösteren Q-Code ve Q-LED yanılgı tespit özellikleri etrafında daha az bileşen olmasının avantajından yararlanarak daha kolay kullanılabiliyor. Az ancak öz bir estetik görünüm yakalamak isteyen kullanıcılar için ROG Maximus Z790 Hero BTF ileriye dönük çok büyük bir adım.

En yeni ROG Z790 anakart modellerinden biri olan ROG Maximus Z790 Hero BTF son teknoloji özelliklerle donatıldı. Günümüzün ve geleceğin en düzgün ekran kartlarına hazır PCIe 5.0 x16 yuvası tıpkı vakitte yüksek güçlü bir ekran kartı yuvası olması sayesinde kullanıcıların BTF ekran kartlarından yararlanmalarını sağlıyor. Art paneldeki Thunderbolt™ 4 konnektörleri yeni jenerasyon etraf ünitelerini tüm süratiyle desteklemeye hazır. ROG SupremeFX 7.1 ve ESS® ES9218 Quad-DAC™ ise ön panel konnektörlerine bağlı kulaklık yahut hoparlörlerden oyunlarda net ve berrak sesler alınmasını sağlıyor. USB 20Gbps konnektörü ile kullanıcılar ön panelde yüksek bant genişlikli USB Type-C® irtibat noktasından yararlanabiliyor.

Her biri 90 amper düzeyindeki 20+1+2 güç etaplı voltaj regülatörü sayesinde ROG Maximus Z790 Hero BTF anakart, birinci sınıf Intel® işlemcilere büsbütün hazır. Her güç basamağı 90 amper çıkış veriyor ve en yüksek yüklerde bile işlemciye gücü mümkün olan en pak biçimde iletiyor.

ROG Maximus Z790 Her BTF’nin kâfi M.2 dayanağı kullanıcılara süratli ve geniş bir depolama sistemi için üst seviye seçenekler sunuyor. Yerleşik PCIe 5.0 M.2 yuvalarına piyasadaki en süratli şoförler takılabiliyor. Ayrıyeten dört adet PCIe 4.0 M.2 yuvası da depolamaya ekstra şoför ekleme imkanı veriyor.

ROG Maximus Z790 Hero BTF kullanıcılara üst seviye ağ ilişkisi seçenekleri de sunuyor. WiFi 7 dayanağı ile kullanıcılar WiFi 7 router’larla birlikte en son kuşak kablosuz ağ özelliklerinden yararlanabiliyor. Kablolu ilişki tercih edenler ise yüksek bant genişlikli 2,5 Gbps Ethernet temas noktasını tercih edebiliyor.

ROG Maximus Z790 Hero BTF ayrıyeten ASUS’un sistem toplayanlara yönelik en son yenilikleri olan PCIe Slot Q-Release Slim düzeneğini da içeriyor. Bu düzenek sayesinde kullanıcılar ekran kartlarını kullanışsız bir mandala yahut bir düğmeye basmaya gerek kalmadan kolay kolay yuvadan çıkarabiliyor. Ekran kartı kilit sistemine yanlışsız ittirildiğinde PCIe yuvasından otomatik olarak çıkıyor. Böylelikle bileşen yenilemek ve sisteme bakım yapmak çok daha kolay bir hale geliyor.

Günümüzde, sistem toplayan birçok kişi şık ve sade görünümlü beyaz dizaynları tercih ediyor. Beyaz renkli çok sayıda etraf ünitesi, monitör, kasa, ekran kartı, hepsi bir ortada soğutucu ve daha birçok eser sunan ASUS artık beyaz temalı bir BTF anakartı da bunların ortasına katıyor. Beyaz renkli bu yeni modelin adı TUF Gaming Z790-BTF WiFi.

Bu anakartta birinci sınıf siyah PCB ile beyaz kapaklar ve soğutma bloklarının oluşturduğu kontrast fark yaratıyor. Saklı konnektör tasarımı sayesinde daha gelişmiş ve geniş bir M.2 soğutma bloğu eklenebilen anakart hem SSD’lere mükemmel soğutma sağlıyor hem de tezli bir görünüm kazanıyor. ASUS WiFi Q-Antenna da beyaz rengiyle estetik ahengi sürdürüyor.

Kendi sistemlerini kuranlar TUF Gaming’in şahane oyun özelliklerini, sağlam tarz ve emniyetli performansla sunduğunu biliyor. TUF Gaming Z790-BTF WiFi; 16+1+1 güç basamağı, altı katmanlı PCB, ProCool soketler, alaşımlı bobinler ve güçlü kapasitörlerle gelişmiş bir güç tahliline sahip. Bu özellikleriyle bu anakart 14. Kuşak Intel® Core™ işlemcilere ziyadesiyle hazır. ROG Maximus Z790 Hero BTF üzere TUF Gaming Z790-BTF WiFi da BTF ekran kartlarına uygun yüksek güçlü ekran kartı yuvasıyla bir Advanced BTF sistem kurmaya hazır. .

WiFi 7 takviyesi kullanıcıların uygun bir router’la yeni kuşak kablosuz ağ temasından yararlanmasını sağlarken Intel 2,5 Gb Ethernet ilişki noktası ise yüksek süratli kablolu irtibat imkanı veriyor. Art giriş çıkış panelindeki yerleşik USB 20Gbps temas noktası sayesinde harici depolama aygıtlarına inanılmaz suratlarla bilgi transferi yapabilen kullanıcılar toplam dört adet PCIe 4.0 M.2 yuvası ile de oyun arşivleri için geniş ve süratli bir depolama alanı oluşturabiliyor.

Çoğu durumda, standart bilgisayar bileşenleri bir BTF anakartla uyumlu çalışır. Bir BTF sistemi kurmak için kullanıcılar özel CPU soğutucularına, güç kaynaklarına, SSD’lere yahut RAM’lere muhtaçlık duymaz lakin uyumlu bir kasaya sahip olmak zorundadırlar. Standart anakart tepsileri kullanıcıların BTF anakartlardaki konnektörlere erişmesine müsaade vermez.

Anında ahenk için ASUS kullanıcılara iki seçenek sunuyor. Bunların birincisi ROG Hyperion GR701 BTF Edition. Ödüllü kasa modelimizin özel bir sürümü olan ROG Hyperion GR701 BTF Edition, yepyeni modelin birinci sınıf özelliklerini alıp buna BTF anakartların konnektörlerine eksiksiz biçimde hizalanabilen bir anakart tepsisi ekliyor. Orjinal modelde olduğu üzere bu modelde de harikulâde soğutma performansı için iki adet 420 mm radyatör dayanağı, dört adet 140 mm fan ve yerleşik fan yuvası bulunuyor. En büyük ekran kartları için bile kâfi alana sahip bu kasa, 46 mm genişliğinde yönlendirme kanalı da bulunan 34 mm derinliğindeki kablo idaresi bölmesi ile sistem toplama sürecine kolaylık getiriyor.

TUF Gaming Z790-BTF WiFi anakarta kusursuz bir konut sunmak isteyen ASUS orijinal bir TUF Gaming kasa çıkarıyor: TUF Gaming GT302 ARGB. Etkileyici beyaz temasıyla bu orta uzunluk kule tipi kasa BTF anakartlarla kullanılmaya uygun bir yapıya sahip. Kasa ayrıyeten çeşitli soğutma imkanları ve sistem kurma sürecini sadeleştiren yenilikçi özelliklerle donatıldı.

Kutudan çıkar çıkmaz üstün hava akışı için TUF Gaming GT302 ARGB modelinde dört adet 140 mm ARGB fan bulunuyor. 28 mm kalınlığındaki inanılmaz güçlü bileşenler üst düzey hava akışı ve statik basınç oluşturuyor. Günümüzde birden fazla kullanıcı hepsi bir ortada özellikli sıvı CPU soğutucularını tercih ettiğinden, ASUS GT302 modelinde bu tip soğutucuları takmayı son derece kolay hale getiren yeni bir özellik sunuyor. Kasanın üst paneli büsbütün çıkarılabiliyor. Böylelikle kullanıcılar radyatörü kolaylıkla takıp, istedikleri vakit rahatlıkla temizleyebiliyor.

GT302 ayrıyeten boyut ve bileşen ahengi ortasında etkileyici bir istikrar sunuyor. Orta uzunluk kule tipi bir kasa olduğundan ROG Hyperion BTF kadar yer kaplamayan bu kasa tekrar de gelişmiş soğutma tahlillerine sahip ATX anakartlara ve üst düzey ekran kartlarına rahatça yer verebiliyor.

Kullanıcılar BTF anakartlarında BTF ekran kartlarının yanı sıra klasik ekran kartları da kullanabilir. PCIe 5.0 x16 yuvaları her tip GPU ile uyumlu. Lakin, standart ekran kartlarında güç kablosunun her zamanki yerine takılması gerekiyor. Bu kablo, öteki konnektörleri bilinmeyen olan bir sistemde makûs durabiliyor. ASUS bu nedenle iki yeni BTF ekran kartı geliştirdi: ROG Strix GeForce RTX™ 4090 BTF Edition ve TUF Gaming GeForce RTX™ 4070 Ti HARİKA BTF White Edition. Bu kartlar klâsik 16 pimli harici güç teması yerine alt kısımlarında yüksek güçlü PCIe konnektörlerine sahip. Bu sistem, ASUS’un GPU sunucularında kullandığına çok benziyor. (Kullanıcılar BTF anakartlarda BTF ekran kartı kullanmak zorunda olmasa da BTF ekran kartı satın alanların bu kartı kullanabilmeleri için BTF anakarta muhtaçlık duyduğunu belirtmek gerek.)

Gizli konnektörlere sahip bir sistem, estetik açıdan alımlı olmasının yanında kullandığı yüksek güçlü PCIe konnektörü ile birtakım avantajlar da sunuyor. Öncelikle kullanıcıların GPU güç kablosunu yan panelden uzak tutmak için kâfi yatay alana sahip olup olmadığı konusunda kaygı duymalarına gerek kalmıyor. Ayrıyeten bu konnektör ekran kartının anakarta bir noktadan daha bağlanmasını sağlıyor. Böylelikle GPU’nun sarkması da önleniyor. Ekran kartı takıldığında bu konnektör de yerine oturduğundan kullanıcıların güç kablosu takma adımını atlaması da sağlanıyor.

Yüksek güçlü PCIe konnektörü 600 watt’a kadar güç sağlayabildiğinden ASUS ailesindeki en güçlü ekran kartlarını bile destekliyor. Bunlardan biri de ROG Strix GeForce RTX™ 4090 BTF Edition. ASUS bu canavar GPU’yu geliştirmek için her şeyi baştan yapmak zorunda kalmadı. Bu yeni kart; kullanıcıların bildiği ve sevdiği ROG Strix GeForce RTX™ 4090 ekran kartının rekabetçi performansını, 24 GB GDDR6X NVIDIA® RTX™ 40 Serisi yapay zeka hızlandırmalı özelliklerini, güçlü ve sessiz soğutma tahlilini ve döküm kapağını taşıyor lakin yan tarafında 16 pimli harici güç teması olmadan çok daha güzel görünüyor.

Gizli konnektörlü sisteminde beyaz temayı tercih edenler için ise ASUS, TUF Gaming GeForce RTX™ 4070 Ti MUHTEŞEM BTF White Edition modelini sunuyor. Orjinal TUF Gaming GeForce RTX™ 4070 Ti modelinin performansını, soğutmasını ve şık tarzını yüksek güçlü PCIe konnektörüyle birleştiren bu kart, BTF sistemleri için olağanüstü bir seçenek. Ayrcıca kar beyazı tarzıyla TUF Gaming Z790-BTF WiFi ve TUF Gaming GT302 ARGB ile olağanüstü ahenk sağlıyor.

ASUS anakartların her şeyin birebir tarafta olduğu bilindik tasarımı kullanıcılara uzun yıllardır hizmet ediyordu ama artık yeni bir yaklaşımın vakti geldi. Sistem toplayanlar uzun bir müddettir kablolarını sistemli tutmak için ellerinden geleni yapıyor. Artık bu kabloları büsbütün gizleyebilecekler.

ROG Maximus Z790 Hero BTF ve TUF Gaming Z790-BTF WiFi anakartlarla kullanıcılar sistem toplama sürecini kolaylaştıran ve sade, profesyonel görünümlü bilgisayarlar hazırlamalarını sağlamaya hazır yüksek performanslı ve zımnî konnektörlü iki seçeneğe sahip. ROG Strix GeForce RTX™ 4090 BTF Edition ve TUF Gaming GeForce RTX™ 4070 Ti MUHTEŞEM tamamlayıcı tarzları ve oyunlarda gösterdikleri inanılmaz performansla dikkat çekerken, ROG Hyperion GR701 BTF Edition ve TUF Gaming GT302 ARGB de iki farklı renk temasıyla kullanıcılara uyumlu sistemler kurma imkanı sunuyor.

ASUS, ROG Hyperion GR701 ve TUF Gaming GT302 ARGB modellerinin biçiminden ve görünümünden ne kadar şad olsa da sistem toplayanların yeni bilgisayarları için kasa alırken daha fazla seçeneğe sahip olmak istediğini çok âlâ biliyor. İşte bu nedenle ASUS, bilgisayar kasası bölümünün en büyük isimleriyle iş birliği yaparak BTF Alliance’ı kurdu. Bu iş birliğiyle kullanıcılar ASUS BTF anakartlarla büsbütün uyumlu çok sayıda kasa seçeneğine kavuşabilecek.

Bu kasa seçenekleri 2024’ün birinci çeyreğinde kullanıcılarla buluşmaya başlayacak. Ocak ayı içinde Thermaltake, Inwin ve Phanteks yeni kasalarını çıkaracak. Bunlar ortasında Thermaltake Ceres 330 TG ARGB, Inwin F5 ve Inwin D5 modelleri yer alıyor. Şubat ayında ise Cooler Master MasterBox 600 ve Corsair 6500 serisi kullanıcılarla buluşacak. Silverstone, 2024’ün birinci çeyreğinde BTF uyumlu SETA A2 serisi kasalarını çıkarmayı planlıyor. be quiet!, Lian Li ve Aerocool hayranları da bu markaların BTF kasa dizaynları üzerinde çalıştığını duymaktan şad kalacaklar. Bu markaların duyuruları da önümüzdeki haftalarda yapılacak.

ASUS kasalar için piyasaya çıkış tarihi olarak 2024’ün ikinci çeyreğinin başı hedefleniyor.

Teknik Özellikler

ROG MAXIMUS Z790 HERO BTF
Boyut ATX
Bellek 4 x DIMM, Maks. 192 GB, DDR5
PCIe 1 x PCIe® 5.0 x16 (@x16 yahut @x8)
1 x PCIe 4.0 x4
Depolama 1 x M.2 22110 (PCIe® 5.0 x4)

4 x M.2 2280 (PCIe® 4.0 x4)

Intel® Wi-Fi 7
1 x Intel® 2.5 Gbps Ethernet
Ses ROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High-Definition Audio CODEC ALC4082
Arka giriş çıkışlar 2 x Thunderbolt™ 4 (2 x USB Type-C®)

6 x USB 10 Gbps (5 x Type-A + 1 x USB Type-C®)

4 x USB 5 Gbps (4 x Type-A)

Ön Giriş Çıkışlar 1 x USB 20 Gbps konnektörü (USB Type-C® destekli)

2 x USB 5 Gbps başlığı (4 USB 5 Gbps destekler)

2 x USB 2.0 başlığı (4 USB 2.0 destekler)

Aura 3 x Adreslenebilir Gen 2 başlık

1 x AURA RGB başlığı

Soğutma 1 x 4 pim CPU fan başlığı

1 x 4 pim CPU OPT fan başlığı

1 x 4 pimli AIO pompa başlığı

4 x 4 pimli Kasa Fanı Başlığı

1 x W_PUMP+ başlığı

Güç 1 x yüksek güçlü ekran kartı yuvası (600 watt’a kadar güç)

1 x 24 pimli ana güç bağlantısı

2 x 8 pim +12V güç bağlantısı

1 x 12 V-2X6 yedek güç bağlantısı

  TUF GAMING Z790-BTF WiFi
Boyut  ATX
Bellek  4 x DIMM, Maks. 192 GB, DDR5
PCIe  1 x PCIe® 5.0 x16 yuvası
1 x PCIe 4.0 x16 yuvası (@x4)
1 x PCIe® 4.0 x4 yuvası
 

Depolama 

2 x M.2 22110 (PCIe® 4.0 x4)
1 x M.2 2280 (PCIe® 4.0 x4)
1 x M.2 2280 (PCIe® 4.0 x4 ve SATA)
Ağ  Intel® Wi-Fi 7
1 x Intel® 2.5 Gbps Ethernet
Ses  Realtek ALC1220P 7.1 Surround Sound High-Definition Audio CODEC
Arka giriş çıkışlar  1 x USB 20 Gbps temas noktası (1 x USB Type-C®)
3 x USB 10 Gbps irtibat noktası (2 x Type-A + 1 x USB Type-C®)
4 x USB 5 Gbps temas noktası (4 x Type-A)
Ön Giriş Çıkışlar  1 x USB 10 Gbps konnektörü (1 x USB Type-C® destekli)
1 x USB 5 Gbps başlığı (2 ek USB 5Gbps ilişki noktası destekler)
2 x USB 2.0 başlığı (4 ek USB 2.0 irtibat noktası destekler)
Aura  3 x Adreslenebilir Gen 2 başlığı
1 x AURA RGB başlığı
Soğutma  1 x 4 pim CPU fan başlığı
1 x 4 pim CPU OPT fan başlığı
1 x 4 pim AIO pompa başlığı
4 x 4 pim kasa fanı başlığı
Güç 1 x yüksek güçlü ekran kartı yuvası (600 watt’a kadar güç)

1 x 24 pimli ana güç bağlantısı

2 x 8 pim +12V güç bağlantısı

1 x 12 V-2X6 yedek güç bağlantısı

3 x 8 pimli PCIe® güç bağlantısı

Ürün Adı ROG Hyperion GR701 BTF Edition
Anakart Uyumluluğu EATX (12” x 10,9”e kadar), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX
Boyutlar (G x Y x D) 268 x 639 x 659 mm
Malzeme Alüminyum, Çelik, Temperlenmiş Cam, ABS Plastik
Giriş Çıkışlar 2 x USB 20 Gbps (Type-C®)
4 x USB 5 Gbps
1 x Kulaklık + 1 x Mikrofon
Ön denetim düğmesi 1 x LED aydınlatma denetim düğmesi
1 x Reset
ARGB Fan Yuvası Var, 6 adet PWM fan, 8 adet ARGB LED bileşen destekler
3,5”/2,5” Şoför Yuvaları 2
2,5” Şoför Yuvaları 4
Genişleme Yuvaları 9 x Yatay PCIe
3 x Dikey PCIe
Maksimum GPU Uzunluğu 460 mm
Maksimum CPU Soğutucu Yüksekliği 190 mm
Maksimum PSU Uzunluğu 240 mm
Radyatör Uyumluluğu Ön: 120, 140, 240, 280, 360, 420 mm
Üst: 120, 140, 240, 280, 360, 420 mm
Arka: 120, 140 mm
Yan: 120, 240, 360 mm
Soğutucu Desteği Ön: 3 x 140 / 3 x 120 mm
Üst: 3 x 140 mm / 3 x 120 mm
Arka: 1 x 140 / 1 x 120 mm
Yan: 3 x 120mm
Önceden Konseyi Fanlar Ön: 3 x 140 mm PWM
Arka: 1 x 140 mm PWM
Ek Aksesuarlar ROG tornavida
Çıkarılabilir Toz Filtreleri Ön iki yan: Kaydırarak çıkarılabilir
Üst: Vidayla sabit
Alt: Kaydırarak çıkarılabilir
Kablo Yönlendirme En fazla 34mm
Ürün adı TUF Gaming GT302 ARGB
Anakart Uyumluluğu E-ATX (en fazla 12 inç x 10,9 inç), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX
Boyutlar (G x Y x D) 235 x 520 x 485 mm
Malzeme Çelik, Temperlenmiş Cam, ABS Plastik
Giriş Çıkışlar 2 x USB 5 Gbps
1 x USB 10 Gbps (Type-C®)
1 x kulaklık/mikrofon
3,5”/2,5” Şoför Yuvaları 2
2,5” Şoför Yuvaları 2
Genişleme Yuvaları 8
Dikey Genişleme Yuvaları 3
Maksimum GPU Uzunluğu 407 mm
Maksimum CPU Soğutucu Yüksekliği 165 mm
Maksimum PSU Uzunluğu 220 mm
Radyatör Uyumluluğu Ön: 140/280 mm
Üst: 120/140/240/280/360 mm
Art: 120/140 mm
Soğutucu Desteği Ön: 3 x 140 mm
Üst: 3 x 140 mm / 3 x 120 mm
Art: 1 x 140 mm / 1 x 120 mm
Önceden Eklenmiş Fanlar Ön: 3 x 140 mm ARGB PWM fan
Art: 1 x 140 mm ARGB PWM fan
Çıkarılabilir Toz Filtreleri Ön/Üst/Alt
Kablo Yönlendirme 37 mm

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)