Avrupa Birliği Birinci ExaFLOP Muhteşem Bilgisayarını Duyurdu

Avrupa Birliği (AB) tarafından ARM ve NVIDIA’nın ilgili mimarilerini içerecek ve bölgenin yapay zeka gelişmelerinde bir dönüm noktasına işaret edecek birinci exaFLOP üstün bilgisayarını tanıttı. Jupiter ismi verilen muhteşem bilgisayarın toplam bütçesi 273 milyon euro olarak açıklanırken geliştirme süreci Avrupa Yüksek Performanslı Bilgi Süreç Ortak Teşebbüsü ile Eviden ve ParTec’ten oluşan bir küme teknoloji firması tarafından yönetiliyor.

exaFLOP üstün bilgisayarın AB finansmanı ve uzmanlığıyla iş birliği içinde geliştirilen SiPearl’ın Rhea işlemcisine sahip olduğunun altı çiziliyor. Jupiter en son teknolojilerle donatılmış durumda. SiPearl’ın ARM tabanlı işlemcisi, Neoverse V1 CPU’lardan oluşan bir yığına ve daha yaygın bir halde benimsenmesi için üniversal olarak uyumlu bir dizayna sahip. Performans sayıları şimdi açıklanmamış olsa da Neoverse N1 CPU’lar yüksek düzeyli bilgi süreç performansı sağlamaya ziyadesiyle yetiyor ve bu durum AB’nin Jupiter üstün bilgisayarı için de geçerli.

Yerleşik grafik yetenekleri tarafında Jupiter harika bilgisayarının, kesimde epey talep gören NVIDIA H100‘lerini içermesi bekleniyor. Muhteşem bilgisayar kusursuz hesaplama yetenekleri sunan bir dizi H100 AI GPU’yu kullanacak.

Jupiter exaFLOP üstün bilgisayarın ortaya çıkışı AB’nin global teknoloji sanayisinde bağımsız bir oyuncu olma uğraşının göstergesi olarak kabul ediliyor. Muhteşem bilgisayarın Rhea işlemcileri kullanmasının nedeni de bu.

AB, Jupiter’in yanı sıra 2025 yılına kadar çalışır duruma gelmesi beklenen ikinci Fransız merkezli exascale harika bilgisayarı üzerinde de çalışıyor.

Bakalım, AB üretimi muhteşem bilgisayarlar Top500 sıralamasında nasıl bir performans sergileyecek?

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)