Avrupa Birliği, Şirketleri Tamirat İçin Ekstra 12 Ay Garanti Vermeye Zorlayacak

Avrupa Birliği Parlamentosu geçtiğimiz günlerde tamir hakkı maddelerinin güçlendirilmesi lehinde oy kullandı. Avrupa Kurulu ve Parlamento, muhakkak tamirat hakkı mevzuatı üzerinde bir ön muahedeye vardı. Kıymetli kararlardan biri ise satıcıların, eserin garanti kapsamında onarılmasından sonra garanti müddetini 12 ay uzatması gerektiği oldu. Fakat Avrupa Birliği üye ülkeleri bu ek garanti mühletini daha da uzatmayı tercih edebilir.

Şu anda Avrupa, eserlere iki yıllık garanti sunuyor. Bu yeni karar, insanları telefonlarını ve aygıtlarını tamir etmeye teşvik ederek onlara en az bir yıl daha gönül rahatlığı sağlayacak. Mevzuatta bunun dışında kıymetli kararlar de var. AB’nin önerdiği bu mevzuat, tüketicilerin elektronik aygıtlarının tamirini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Üreticilerin web sitelerinde yedek kesimler hakkında bilgi vermeleri ve bu modülleri makul bir fiyatla tamircilerin kullanımına sunmaları gerekecek. Bu da tamircilerin gerekli bileşenlere kolaylıkla erişmesini sağlayacak. Birebir vakitte üreticilerin bağımsız tamircilerin ikinci el yahut 3D baskılı yedek modül kullanmasını engellemesine müsaade verilmeyecek. Bu bilhassa değerlidir zira Apple üzere şirketler bağımsız tamir mağazalarının ikinci el kesim kullanmasını zorlaştırmıştı.

Onarımın fiyatsız olmadığı durumlarda tamiratı makul müddette ve makul bir maliyetle yapmakla yükümlü olacaklar. Fakat tüketiciler, bir eserin garanti müddeti içinde arızalanması durumunda tamirat yahut değiştirme ortasında seçim yapabilecekler. Küçük tamirat işletmelerine yönelik standartlaştırılmış bir tamir bilgi formu oluşturulacak. Bu form tüketicilere fiyatsız olarak sunulacak lakin tamirciler teşhis hizmetleri için fiyat talep edebilecekler.

Avrupa Birliği ve üye devletlerinde mevcut olan farklı tamirat hizmetlerini listeleyen çevrimiçi bir tamirat platformu oluşturulacak. Bu platform tüketicilerin uygun tamirat seçeneklerini bulmalarına yardımcı olacak. Genel olarak bu mevzuat, Avrupa’da elektronik aygıtların tamirat sürecini kolaylaştırmayı ve kolaylaştırmayı amaçlıyor. Apple üzere şirketlerin yasal baskı olmadan uygulamalarını değiştirmesi pek mümkün olmadığından, AB dışındaki öteki pazarların da benzeri tedbirleri benimseyeceği umuluyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)