Bir dönüm noktası! Yenilenebilir güç, kömürü geride bıraktı!

ABD Güç Bilgi Yönetimi (EIA), güneş, rüzgar, hidroelektrik, biyokütle ve jeotermal teknolojisinden gelen 4.090 milyon megavat-saat ile yenilenebilir güç üretiminin 2022’de ABD genelinde kömürü geride bıraktığını belirledi. Bu yeşil kaynaklar 2021’de nükleeri geçti ve toplamda yaklaşık %21 hisseye sahipler.

Değişim, artan yenilenebilir kapasite ve kömürün yıllarca süren düşüşünün birleşiminden kaynaklandı. Rüzgar, 2021’de 133 gigawatt olan kapasitenin bir yıl sonra 141 gigawatt’a çıkmasıyla, en pak baskın elektrik kaynağıydı. Hidro ikinci oldu, onu şebeke seviyesinde güneş, biyokütle ve jeotermal izledi. Hem birtakım tesislerin kapanması hem de oburlarının kullanımının azalması nedeniyle kömürün hissesi %20’ye düştü. Nükleer nispeten sabit kaldı fakat oranı %19’a kadar düştü.

Bir dönüm noktası! Yenilenebilir güç, kömürü geride bıraktı!

Güneşli California, üretimin %26’sı ile güneş gücü üretiminde başkanken, Teksas da emsal bir rüzgar üretimi dilimine sahip. Teksas tıpkı vakitte en büyük kömür ve doğal gaz hisselerine sahip lakin bu alanlardaki liderliği çok az.

Ancak tekrar de yenilenebilir kaynaklar, 2022’de en değerli güç kaynağı değildi: en büyük %39’luk hisse doğal gaza gitti. Bununla birlikte, düzenleme yoluyla baltalama teşebbüslerine karşın, pak teknolojinin ABD’de sağlam bir desteği olduğu açık. Lider Biden’ın idaresi, ülkedeki birinci büyük açık deniz rüzgar çiftliğinin onaylanması da dahil olmak üzere yenilenebilir elektriği ağır bir halde teşvik ederken, EIA kömür kullanımının %17’ye düşmesini bekliyor. Doğal gaz liderliği elinde tutabilir, lakin artık kuvvetli rakipleri var üzere görünüyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)