Brave Tarayıcısının Gizlice VPN Kurduğu Ortaya Çıktı

Brave internet tarayıcısının 2022 yılının ortalarından bu yana şirketin VPN hizmetlerini de bilgisayarlara yüklediği fark edildi. Kullanıcının müsaadesi olmadan tarayıcı kurulumuna daha fazla program yerleştirmeye yönelik teşebbüsün keşfi birinci olarak Ghacks tarafından bu haftanın başlarında rapor edildi. Windows sistemlere kurulan hizmetler ise Brave VPN ve Brave VPN Wireguard olarak karşımıza çıkıyor.

İki hizmet kurulduktan sonra Brave’e rastgele bir data göndermiyor. Ayrıyeten sırf bir kişinin kendi başına bir Brave VPN hizmeti satın almaya karar vermesi durumunda başlıyorlar. Alışılmış ki Windows Hizmetleri yöneticisi kısmınızda bu iki VPN’i bulursanız bunları devre dışı bırakabilir yahut büsbütün silebilirsiniz.

Ghacks, VPN’lerin kurulduğunu keşfettikten sonra şirketin mühendislikten sorumlu lider yardımcısı Brian Clifton, GitHub’da bir gönderi paylaştı. Clifton ayrıyeten gelecekteki bir tarayıcı güncellemesinin “hizmet kayıtlarını kaldıracağını” ve böylelikle tarayıcı yüklendiğinde bu VPN hizmetlerinin yüklenmeyeceğini belirtti.

Ayrıca, Brave tarayıcı yükseltmesi alan ve bu hizmeti yüklemiş olan bireyler, hizmetin kaldırılmasına neden olacak. Bu VPN hizmetleri artık yalnızca kullanıcılar şirketin VPN aboneliğini satın aldığında yüklenecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)