ChatGPT, İtalya’da Süreksiz Olarak Yasaklandı

OpenAl tarafından geliştirilen ve son vakitlerde tanınan haline gelen yapay zeka motoru ChatGPT, alınan kararla birlikte İtalya’da yasaklandı. İtalya hükümetince yasaklanan yapay zeka motorunun kullanıcı bilgilerini depolamaya yönelik mevzuatı ihlal ettiğine vurgu yapıldı.

İtalyan Bilgi Muhafaza Kurumu bahisle ilgili OpenAl şirketine ikaz gönderdiklerini söz etti. Kurum açıklamasında Amerika merkezli yapay zeka şirketi OpenAl’a İtalyan kullanıcıların bilgilerini işlemesini durdurmasına yönelik talimat verdiklerini belirtti. Bu kapsamda ChatGPT’nin İtalya’daki ferdî bilgi kurallarına uyana kadar süreksiz olarak yasaklandığını duyuran kurum, yasağın ise derhal başlayacağını kamuoyuna duyurdu.

Yapay zeka motorunun şahsî bilgilerin toplanma hali hakkında kullanıcıları rastgele bir biçimde bilgilendirmediğine vurgu yapan Ferdî Bilgilerin Korunması Garantörü, uygulamadaki yaş hududu filtresine de değindi. Kurum, ChatGPT için minimum yaş sonunun 13 olarak belirlendiğini, lakin şirketin yaş doğrulaması için herhangi bir filtre kullanmadığına da dikkat çekiyor.

Uygulama hakkında soruşturma sürecinin de süratlice başladığını belirten kurum, ayrıyeten 20 Mart tarihinde uygulamada ödeme bilgileri ve kullanıcı konuşmalarını içeren bir data ihlalinin de yaşandığını söyledi.

Şimdilik bilgi ihlalinin büyüklüğü hakkında araştırmalar devam ediyor. Ancak, kurum ilgili kararın ihlali durumunda şirketin 20 milyon euro ya da yıllık gelirlerinin yüzde 4‘ü kadar para cezasına çarptırılacağını duyurdu.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)