Çin’in yarı iletken sanayisi, yaptırımlara karşın beklentileri aştı

2023 yılında, küresel zorluklara karşın Çin’in yarı iletken sanayisi beklenmedik bir büyüme gösterdi. Çin Ulusal İstatistik Ofisi’nin datalarına nazaran, ülkenin entegre devre (IC) üretimi, 2022’de 324.2 milyar olan sayıdan %6.9 artışla 351.4 milyar IC’ye ulaştı. Bu muvaffakiyet, sanayinin yıl boyunca karşılaştığı karmaşık durumu gölgede bırakmıyor.

Bu büyümeye katkıda bulunan ana faktörlerden biri, Çin’in pandemi sonrası ekonomik toparlanmaya gösterdiği dirençli reaksiyon oldu. Başlangıçtaki telaşlara karşın, yarı iletken bölümü, pazar dinamiklerine ahenk sağlayarak büyük bir güç sergiledi. IC üretimindeki %6.9’luk artış, sanayinin zorlukların üstesinden gelme ve yeni fırsatlardan yararlanma kapasitesini vurguluyor.

Çin’in yarı iletken sanayisi, yaptırımlara karşın beklentileri aştı

Çin’in önde gelen dökümhanesi olan Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), 2023’te birtakım zorluklarla karşılaştı. Wafer sevkiyatlarında %24’lük bir düşüş ve kapasite kullanımında %74’e düşüş bildirdi. Bu düşüş, akıllı telefonlar ve arabalar üzere ana kesimlerden gelen talebin azalmasına bağlandı. Çin’in ikinci büyük dökümhanesi Hua Hong Semiconductor da yıllık bazda %0.79 gelir düşüşü ve üçüncü çeyrekte kapasite kullanımında düşüş yaşadı.

Bu özel zorluklara karşın, Çin’in yarı iletken sanayisi, zorluklar karşısında dayanıklılık ve ahenk yeteneği sergiledi. Analistler, sanayi için 2024’ün ikinci çeyreğinde toparlanma işaretleri bekliyor. Dökümhane kapasite kullanım oranları, düşüş baskısı yaşasa da, sanayinin daha sağlıklı bir istikrara dönmesi bekleniyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)