Çocuklarınızı Uyarmanız Gereken 6 Dolandırıcılık Tipi

Çocuklar interneti, arkadaşlarıyla konuşmak, temasta kalmak, mesken ödevlerini yapmak, oyun oynamak ve başka eğlenceli etkinlikler için kullanıyorlar. Ne yazık ki dolandırıcılar, şahsî bilgilerini ele geçirmek, para çalmak ve hatta fidye talep etmek için çocukları gaye alıyorlar.

  • Sahte yarışlar. Bu bir çeşit kimlik avı dolandırıcılığıdır ve çocuklarla toplumsal medya üzerinden bağlantıya geçen dolandırıcı, onları fiyatlı bir müsabakaya katılmaya davet eder. Bir yarış kazandıklarını söyleyerek mükafatı almak için şahsî bilgilerini paylaşmasını ister lakin ödül hiçbir vakit gelmez.
  • Online sınavlar.  Online imtihanlar, bilhassa kendini keşfetmeye çalışan çocuklar için çevrimiçi vakit geçirmenin değişik bir yoludur. Lakin test sırasında çocuktan nerede yaşadığı, evcil hayvanının ismi, en uygun arkadaşının ismi yahut en sevdiği TV programı üzere şahsî bilgileri paylaşması istenirse durum tehlikeli hale gelebilir. Bu bilgiler bilhassa çocuklar tarafından sıklıkla parola olarak kullanılır ve saldırganın çocuğun profiline erişim sağlamasına yol açabilir. Daha sonra dolandırıcılar fidye isteyebilir yahut öteki şantaj taktiklerini kullanabilir.
  • Online oyunlar.  İnternet ortamında beşerler, söyledikleri şahıslar olmayabilir ve bu durum çevrimiçi oyunlardaki oyuncular için de geçerlidir. Makus maksatlı bireyler bir çocukla arkadaş olmaya çalışabilir ve daha sonra çocuktan isim, parola ve adres üzere şahsî bilgilerini isteyebilirler. Karşılığında çocuğa kimi oyun “paraları” ya da yeni “görünümler” vaat edebilirler ki bunlar elbette hiçbir vakit çocuğun hesabına geçmez.
  • Açılır pencere dolandırıcılığı. Açılır pencereler, makûs gayeli bir web sitesine yönlendiren yahut aygıtınıza istenmeyen bir şeyi indiren bir irtibata tıklamayı sağlamanın kolay bir yoludur. Bir çocuk bir şeye tıklamanın potansiyel ziyana neden olabileceğini bilmeyebilir.
  • Ücretsiz hizmet taramaları. Çocuğunuz en sevdiği sinema yahut müzik kümesinin yeni akıllı telefon duvar kağıtlarını sunan fiyatsız bir hizmete kaydolabilir. Bunlar çoklukla fiyatlıdır ve daha sonra ödeme gerektirebilir yahut aygıta ziyan veren makûs hedefli kod indirebilir.
  • Cinsel içerikli şantaj. Bu dolandırıcılık sisteminde, makus emelli bir aktör çocuğa müstehcen fotoğraf ve görüntülerini paylaşması için baskı yapabilir. Bu çocuklar daha sonra bu kişi tarafından uzun bir müddet boyunca takip edilir ve daha sonra istediğini yapmazsa koz olarak kullanıp çocuk üzerinde denetim sağlayacağı birçok bilgi elde edebilir.

Bunlar çocukların çevrimiçi ortamda karşılaşabileceği farklı dolandırıcılık cinslerinden sadece birkaç tanesi. Tehdit aktörleri her gün çocukların savunmasızlığından yararlanmaya çalışıyor. Bu nedenle, çocuklarınıza çevrimiçi ortamda bu tıp davranışlarla karşılaştıklarında nasıl reaksiyon vereceklerini ve yapmamaları gereken şeyleri öğretmek değerlidir.

Çocuğunuzla uygun bir ilgi kurmanız; sizinle konuşmasına, çevrimiçi ve çevrimdışı her türlü kaygısını sizinle paylaşmasına imkan tanımanız çok değerli. Ebeveyn, çocuğun dijital seyahatinde onu yalnız bırakmak yerine ona liderlik etmelidir. Onların yanında olduğunuzu hissettirin.  Toplumsal medya hesaplarını onlarla birlikte denetim edebilir ve onlarla internetin olumlu ve olumsuz yanları hakkında konuşabilirsiniz. Bu sayede bir dolandırıcılıkla karşılaştıklarında bunu nasıl fark edeceklerini, bununla nasıl başa çıkacaklarını ve saldırganın kurbanı olmaktan nasıl kurtulacaklarını bilirler.

Çocuğunuzu dijital dünyada sahipsiz bırakmayın. Hangi toplumsal medya sitelerini kullandığını bilmelisiniz. Ebeveyn olarak bu sitelerde çocuğunuzun arkadaşı ve takipçisi olarak kendinizi ekleyin. Bu sayede bu cins sitelerde çocuklarınızın kiminle arkadaş olduğunu, neler paylaştığını yakından takip edebiliyor olacaksınız. Çocuklarınıza çevrimiçi ortamda karşılaşabilecekleri tehditlerden bahsedin. Bilmedikleri kontaklara, açılır pencerelere yahut e-postalara tıklamamalarını hatırlatınKişisel bilgileri (isim, doğum günü, okul, adres vb.) asla çevrimiçi kimseyle paylaşmamaları gerektiğini vurgulayın. Tarayıcıda bir açılır pencere engelleyici kullanın. Çocuğunuzun aygıtını bir çocuk tarafından kullanılıyormuş üzere ayarlayın. Bu biçimde, kullandıkları uygulamaları tanımlayabilir, bilginiz ve müsaadeniz olmadan ödeme yapılmadığından emin olabilirsinizÇevrimdışı yahut çevrimiçi olarak, yabancılarla konuşmamaları konusunda çocuklarınızı uyarın.Güncel bir güvenlik yazılımı ve ebeveyn denetimi yazılımları kullanın.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)