Dark Web’de Geçmiş Yılın Trendleri ve 2024’e Dair Öngörüler

Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı ve Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı uzmanları, en son yayınlanan Kaspersky Güvenlik Bülteni’nde (KSB) geçtiğimiz yılın kapsamlı siber güvenlik karnesini derledi ve siber cürüm topluluğunun yasadışı hizmetlerini pazarlamaları için bir merkez vazifesi gören karanlık web’de ortaya çıkan eğilimler hakkındaki içgörülerini paylaştı.

2023’ün Öne Çıkanları:

  • Fidye yazılımına dair blog yazılarında artış görüldü

Fidye yazılımı aktörleri çoklukla şirketlere şantaj yapmak, işletmelerin yeni başarılı taarruzlarını ortaya çıkarmak yahut çalınan bilgileri yayınlamak için bloglar oluşturuyor. 2022 yılında, halka açık platformlarda ve dark web’de bu tarafta aylık yaklaşık 386 blog gönderisi yayınlanmıştı. 2023 yılında yayınların sayısı ortalama 476’ya yükseldi ve Kasım ayında 634 gönderiyle tepe yaptı.

2023 yılı fidye yazılım bloglarındaki gönderi sayısı. Kaynak: Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı

  • Kişisel ve kurumsal kimlik bilgileri giderek artan sızıntı riskiyle karşı karşıya

Dark web pazarında oturum açma bilgileri, finansal detaylar ve ferdî bilgiler üzere hassas bilgileri çalmak için tasarlanmış hırsızlık emelli yazılımlarla ilgili gönderilerde artış gözlemlendi. Siber hatalılar bu bilgileri kimlik hırsızlığı, finansal dolandırıcılık yahut öbür yasadışı faaliyetler için öteki berbat niyetli şahıslara satıyor.

Özellikle tanınan bir makus maksatlı yazılım ailesi olan Redline stealer günlüklerini sunan gönderiler, 2022’de ayda ortalama 370 adet iken 2023’te bunun üç katı artarak 1.200’e çıktı. Genel olarak, ele geçirilmiş kullanıcı datalarını içeren ve dark web’de serbestçe yayınlanan makus emelli yazılım günlük belgelerinin hacmi, 2023’te bir evvelki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 30 arttı.

Kaspersky 2024 öngörülerinde dark web pazarını birkaç trendin şekillendirmesi bekleniyor:

  • Dolandırıcılar, berbat emelli yazılımların gömülü olduğu web sitelerini tanıtmak için arama motoru reklamcılığına daha fazla yönelecek

Önceden kimlik avı e-postalarına güvenen siber hatalılar, artık makûs gayeli yazılımların gömülü olduğu açılış sayfalarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için Google ve Bing reklamlarını kullanıyor. Bu üzere makus gayeli trafiği pazarlayanların yeraltı pazarındaki satış faaliyetlerini artırması mümkün ve Kaspersky bu çeşit uygulamalarda daima bir artış eğilimi öngörüyor.

  • Kripto hırsızlığı hizmetlerine yönelik talep artacak

Yasal kripto cüzdanlarından berbat niyetli aktörlerin cüzdanlarına süratli ve otomatik olarak para çekmek için tasarlanmış bir berbat hedefli yazılım kategorisi olan kripto boşaltıcılar, kripto dolandırıcıları ortasında ivme kazanıyor. Kaspersky, bu çeşit kripto çalan makus maksatlı yazılımlara olan talebin artacağını ve bunun sonucunda bunların yeraltı hata pazarında geliştirilmesini ve satılmasını teşvik eden reklamların yaygınlaşacağını iddia ediyor. Kripto para ünitelerine, NFT’lere ve ilgili dijital varlıklara olan ilginin devam etmesinin, bu cins yazılımların çoğalmasını hızlandıracağı bekleniyor.

Bunun dışında Kaspersky uzmanları aşağıdaki eğilimleri öngörüyor:

  • Kötü maksatlı yazılımlar (crypt) için tespitten kaçınmaya yönelik hizmetlerin sayısı artacak
  • “Yükleyici” berbat emelli yazılım hizmetleri gelişmeye devam edecek
  • Bitcoin mikserleri ve paklık hizmetleri gelişerek dinamik pazar değişiklikleri sergilemeye devam edecek

Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı (GReAT) Baş Güvenlik Araştırmacısı Sergey Lozhkin, şunları söylüyor: “Siber güvenlik proaktif bir duruş gerektirir. Dark web pazarının faaliyetlerini ve trendlerini izlemek, düşmanın oyun kitabına göz atmaya misal. Tehditlerin erken tespit edilmesine, düşman taktiklerinin anlaşılmasına imkan tanır ve siber savunma açısından birkaç adım önde olmanızı sağlar. Bu yalnızca müdafaayla ilgili değildir. Yarının risklerine karşı güçlenmek ve kurumsal güvenliğin dayanıklılığını sağlamak için gelişen tehdit ortamına hakim olmakla ilgilidir.”

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)