ESET Yeni Bir Tehdit Kümesini Ortaya Çıkardı

Blackwood, implantı dağıtırken legal yazılımlardan gelen güncelleme taleplerini ele geçirmek için ortadaki adam tekniklerinden yararlanıyor. Çin, Japonya ve Birleşik Krallık’tan bireylere ve şirketlere karşı siber casusluk operasyonları gerçekleştiriyor. NSPX30 implantı Tencent QQ, WPS Office ve Sogou Pinyin üzere yasal yazılımların güncelleme sistemleri aracılığıyla dağıtılıyor. Araştırma, NSPX30’un gelişiminin izini 2005 yılında Project Wood ismi verilen ve kurbanlarından data toplamak için tasarlanan küçük bir art kapıya kadar sürüyor. NSPX30, damlalık, yükleyiciler, orkestratör ve art kapı üzere çeşitli bileşenleri içeren çok etaplı bir implant.  NSPX30 ayrıyeten çeşitli Çin makus emelli yazılımdan müdafaa tahlillerinde kendisini müsaade verilenler listesine ekleme yeteneğine sahip. ESET bu aktiviteyi Blackwood ismini verdiği yeni bir APT kümesine bağladığını açıkladı.

ESET Research, Blackwood ve art kapı Project Wood’u muteks isminde yinelenen bir temaya dayanarak isimlendirdi. Muteks yahut karşılıklı dışlama, paylaşılan bir kaynağa erişimi denetim etmek için kullanılan bir senkronizasyon aracı. 2005’teki Project Wood implantı, uygulanan teknikler göz önüne alındığında, makûs gayeli yazılım geliştirme konusunda tecrübeli geliştiricilerin işi olarak görünüyor. ESET, Blackwood ismini verdiği Çin irtibatlı tehdit aktörünün en az 2018’den beri faaliyet gösterdiğini düşünüyor.

ESET telemetrisine nazaran, NSPX30 implantı kısa müddet evvel az sayıda sistemde tespit edildi. Kurbanlar ortasında Çin ve Japonya’da bulunan kimliği belgisiz şahıslar, Birleşik Krallık’taki yüksek profilli bir kamu araştırma üniversitesinin ağına bağlı Çince konuşan kimliği bilinmeyen bir kişi, Çin’de bulunan büyük bir üretim ve ticaret şirketi ve mühendislik ve üretim dalındaki bir Japon şirketinin Çin merkezli ofisleri yer alıyor. ESET, saldırganların, erişimin kaybedilmesi durumunda sistemleri tekrar ele geçirmeye çalıştıklarını da gözlemledi.

NSPX30, damlalık, yükleyiciler, orkestratör ve art kapı üzere çeşitli bileşenleri içeren çok etaplı bir implant. Son bileşenlerin her ikisi de Skype, Telegram, Tencent QQ ve WeChat üzere çeşitli uygulamalar için casusluk yetenekleri uygulayan kendi eklenti setlerine sahip. Ayrıyeten çeşitli Çin antivirüs tahlillerinden kaçınma yeteneğine de sahip. ESET Research, legal yazılımlar (şifrelenmemiş) HTTP protokolünü kullanarak legal sunuculardan güncellemeleri indirmeye çalıştığında makinelerin tehlikeye girdiğini belirledi. Ele geçirilen yazılım güncellemeleri ortasında Tencent QQ, Sogou Pinyin ve WPS Office üzere tanınan Çin yazılımları da bulunuyor. Art kapının temel emeli denetleyicisiyle irtibat kurmak ve toplanan dataları dışarı sızdırmak. Ekran imajı alabilir, keylogging yapabilir ve çeşitli bilgiler toplayabilir.

Saldırganların engelleme yeteneği, orkestratör ve art kapı yeni bileşenler indirmek yahut toplanan bilgileri dışarı sızdırmak için Baidu’nun sahip olduğu yasal ağlarla bağlantı kurarken gerçek altyapılarını anonimleştirmelerine de imkan tanıyor. ESET, NSPX30 tarafından üretilen makus niyetli fakat legal görünen trafiğin, ortadaki düşman taarruzlarını da gerçekleştiren bilinmeyen durdurma sistemi tarafından gerçek saldırganların altyapısına iletildiğine inanıyor.

NSPX30 ve Blackwood’u keşfeden ESET araştırmacısı Facundo Muñoz, “Saldırganların makus niyetli güncellemeler olarak NSPX30’u tam manasıyla nasıl sunabildiklerini bilmiyoruz çünkü saldırganların başlangıçta amaçlarını tehlikeye atmalarını imkan tanıyan aracı şimdi keşfetmedik” dedi. Muñoz, “Ancak bu yetenekleri sergileyen Çin’e bağlı tehdit aktörleriyle ilgili kendi tecrübelerimize ve Çin’e bağlı öteki bir küme olan MustangPanda’ya atfedilen yönlendirici implantlarıyla ilgili son araştırmalara dayanarak, saldırganların kurbanların ağlarına, muhtemelen yönlendiriciler yahut ağ geçitleri üzere savunmasız ağ aygıtlarına bir ağ implantı yerleştirdiğini kestirim ediyoruz” diye açıklama yaptı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)