Exynos 2400, oyunlarda sürpriz yaparak Snapdragon 8 Gen 3’ü geçti

Samsung’un Galaxy S24 serisindeki Exynos 2400 işlemcisinin, Snapdragon 8 Gen 3’e kıyasla ham süreç gücünde geride kalabileceğine dair birinci izlenimler olsa da, gerçek dünya oyun performansında beklenmedik bir muvaffakiyet gösterdiği görülüyor. Hatta kimi oyunlarda rakibini bile geçtiği belirtiliyor.

Yeni modelde, Samsung’un Oyun Güçlendirici ve “Alternatif oyun performansı yönetimi” ayarları kullanılarak, Galaxy S24+ içindeki Exynos 2400 ve Galaxy S24 Ultra’daki Snapdragon işlemcilerle çeşitli güçlü oyunlar test edildi. Bu testler, her iki işlemcinin de yüksek performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

Özellikle Genshin Impact üzere en zorlayıcı taşınabilir oyunlarda her iki çip de 60 FPS civarında istikrarlı bir performans sergiledi. PUBG Mobile’da ise her iki işlemci, “Pürüzsüz” grafik ayarlarında sabit 90 FPS’ye ulaştı. Lakin, ayarlar değiştirildiğinde, her iki telefon için de en yüksek kare suratı seçeneği “Aşırı” (60 FPS) idi, bu da Samsung’un bu oyun için işlemcileri daha uygun optimize etmesi gerektiğini gösteriyor.

PUBG New State’te ise her iki telefon da Ultra grafik ayarlarında 90 FPS destekliyor. Lakin “Aşırı” grafik seçeneği hiçbir telefonda etkinleştirilmemiş, bu da yazılım güncellemeleriyle düzgünleştirme alanı olduğunu gösteriyor.

Exynos 2400, oyunlarda sürpriz yaparak Snapdragon 8 Gen 3’ü geçti

Call of Duty: Mobile’da Galaxy S24 Ultra, Snapdragon işlemcisi ve Muhteşem Çözünürlük özelliği ile pürüzsüz 120 FPS’ye ulaşırken, Exynos işlemcili S24+ 60 FPS’te kaldı. Mobile Legends üzere daha az zorlayıcı bir oyun olduğundan her iki telefon da sabit 60 FPS’de çalıştırdı. Fortnite’ta ise her iki işlemci savaş esnasında 70 FPS’in altına düştü, lakin genel olarak 90 FPS civarında bir performans sergiledi. War Thunder’da ise, Exynos işlemcili S24+ modeli, ışın izleme özellikli bu oyunda Snapdragon işlemcili S24 Ultra modelini geride bıraktı. Her iki telefon da 100 FPS civarında başladı, lakin Snapdragon işlemcisi kentsel alanlarda 40 FPS’ye kadar düşerek ısınma sorunu yaşadı.

Bu testler sonucunda, Exynos 2400 işlemcisinin oyun performansı konusunda olumlu bir sürpriz olduğunu söyleyebiliriz. Snapdragon 8 Gen 3 ile rekabet edebilecek ve hatta birtakım durumlarda onu geçebilecek kapasitede olduğu anlaşılıyor. Galaxy S24 kullanıcıları, üst seviye oyun performansından yoksun kalmayacaklarına emin olabilirler.

Ayrıca, bu testlerin şimdi piyasaya sürülmemiş donanım üzerinde yapıldığını ve Samsung’un daha fazla optimizasyon yayınlamasıyla durumun daha da uyguna gidebileceğini belirtmek gerek. FSR dayanağıyla performansın daha da artırılma potansiyeli olduğunu düşündüğümüzde, Exynos 2400 işlemcili aygıtlar oyun için sahiden uygun bir seçenek haline gelebilir.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)