Facebook’un Gidişatı Uygun Değil, Meta Ailesindeki Yeri Düşüşte

Bundan 20 yıl evvel Mark Zuckerberg üniversitedeyken thefacebook.com isminde bir web sitesi oluşturdu. Bu web sitesi çok tanınan oldu ve başka kolejlere hatta sonunda dünyanın her yerindeki insanlara yayıldı. Lakin artık Meta isimli öteki uygulamaların da sahibi olan bir şirketin modülü.

Pek çok yetişkin hâlâ Facebook kullanıyor fakat pek çok kişi, yanlış bilgilerin ve nefret telaffuzunun yayılmasına yol açtığı için Facebook’un toplumu daha da berbat hale getirdiğini düşünüyor. Facebook hâlâ reklamlardan çok para kazansa da, eskiye nazaran daha az sayıda yeni kullanıcı katılıyor.

Facebook son vakitlerde arkadaşlarınızın gönderileri yerine daha fazla önerilen içerik gösterecek biçimde tertibini değiştirdi. Bu değişiklik Facebook’un TikTok’a daha az benzemesine tabiri caizse Meta’nın algoritmaları neyi hakikat buluyorsa onun gösterildiği bir yer haline gelmesine neden oldu.

İnsanlar Facebook akışlarının (hesaplarında gördükleri gönderilerin) modülü olmadıkları kümelerin gönderileriyle dolu olduğunu söylüyor. Birçok kullanıcı hala her gün Facebook’a girse de rastgele bir paylaşım yapmıyor. Artık pek çok yetişkin toplumsal medyada paylaştıklarına daha çok dikkat etmeyi tercih ettiğinden, bu alışılmadık bir durum değil.

Gençlerin yetişkinler üzere Facebook’u kullanmakla ilgilenmemeleri şaşırtan değil. Aslında, ABD’deki gençlerin sırf yüzde 33’ü Facebook kullandığını söylüyor; bu oran 2015’te yüzde 71’di. Türkiye’deki gençlerin yüzde kaçının kullandığına dair bir data yok. Bu değişiklikler nedeniyle, birtakım toplumsal medya uzmanları gelecekte Facebook’ta çok fazla meyyit profil olacağını söylüyor. Zira yaşlı beşerler kullanıcı tabanının daha büyük bir kısmını oluşturuyor.

Facebook, 3 milyardan fazla kullanıcısı olan Mark Zuckerberg kozmosunun tanınan bir toplumsal medya platformuydu. Şirketin de ana odak noktasıydı, lakin artık Meta ismi verilen daha büyük bir uygulama kümesinin sırf bir modülü haline geldi. Zuckerberg, 2021 yılında şirketin markasını Meta olarak tekrar isimlendirmeye karar verdi zira Facebook markasının yaptıkları ve gelecek için planladıkları her şeyi temsil edemeyeceğini düşünüyordu.

Meta, insanların birbirleriyle etkileşime girebileceği ve bağlantı kurabileceği bir sanal gerçeklik alanı olan “metaverse” konseptine öncelik vermek istiyor. Ayrıyeten gelişmiş yapay zeka sistemleri oluşturmayı amaçlayan bir yapay zeka (AI) şirketi olarak da bilinmek istiyorlar. Lakin Meta, metaverse ile ilgili yatırımlarında mali kayıplarla karşı karşıya kaldı ve yakın gelecekte de para kaybetmeye devam edecek üzere görünüyor.

Ayrıca yapay zeka altyapısına da çok para harcamayı planlıyorlar. Bu zorluklara karşın Zuckerberg’in tezli planları lakin Facebook’un reklam gelirleri başarısı sayesinde mümkün olabiliyor. Facebook’un mali başarısı, Meta’nın metaveri ve yapay zeka teknolojilerine yatırım yapması için gereken kaynakları sağladı. Meta’nın gayelerine ulaşıp ulaşamayacağı belirsizliğini koruyor fakat uğraşlarının temeli Facebook’un muvaffakiyetleri üzerine şurası olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)