Google iklim değişikliğine karşı yapay zekayı kullanacak

Aşırı hava olaylarının kıyı kentlerimizi tertipli olarak sular altında bırakması ve kırsal topluluklarımızı yakıp yıkması ihtimaline karşı Google cömertliğiyle, sivil toplum örgütleyicilerinin iklim değişikliği kaynaklı felaketi savuşturma gayretlerinde kullanabilecekleri yeni bir çok çevrimiçi araç geliştirdi.

Google, çok hava durumu ihtarlarını aslında etkilenen pozisyonlardaki kullanıcılara gönderiyor ve Arama sayfası aracılığıyla olay hakkında faydalı, anlaşılması kolay bilgiler sağlıyor: kar fırtınası uyarısı, sel ikazları, kasırga ikazları yahut öteki ne varsa. Şirket artık bu listeye çok sıcaklık ikazlarını da ekliyor.

Olayla ilgili Google’da arama detayları, sıcak hava dalgasının kestirimi başlangıç ve bitiş tarihlerinden, bu sırada dikkat edilmesi gereken tıbbi sıkıntılara ve tesirlerinin nasıl azaltılacağına kadar her şeyi gösterecek. Şirket, sağlanan bilgilerin hem yanlışsız hem de uygulanabilir olmasını sağlamak için Global Heat Health Information Network (GHHIN) ile paydaşlık yapacak.

Google iklim değişikliğine karşı yapay zekayı kullanacak

Şehirler bunaltıcı değilse, vatandaşları sıcak havalarda rahat ettirmek çok daha kolay, lakin betona karşı olan aşkımız bu hedefe uygun değil. Bu nedenle Google, şirketin Çevresel Öngörüler Gezgini uygulamasındaki bir özellik olan ve “yapay zeka ile havadan imajları birleştirerek kentlerin mevcut ağaç kapsamını anlayabilmeleri ve kentsel ormancılık teşebbüslerini daha âlâ planlayabilmeleri için” çarşamba günkü sürümde bir özellik olan Tree Canopy’yi geliştirmesinin bir nedeni de bu.

Tree Canopy şu an zati birçok kentte kullanılıyor, fakat çarşamba günkü duyuru ile program, Atlanta, Sidney, Lizbon ve Paris de dahil olmak üzere dünya çapında yaklaşık 350 kente daha genişleyecek. Google ayrıyeten, günümüzün katranlı kağıt çatılarının yaptığı üzere güneşten gelen ısıyı emmek yerine yansıtan “soğuk çatıların” kurulumunu planlamaya yardımcı olmak için emsal halde tasarlanmış bir yapay zeka da sunacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)