Google, Lumiere Üretken Yapay Zekasını Tanıttı

Google, metin tabanlı komutlar aracılığıyla daha gerçekçi imajlar ve görüntüler oluşturmanıza yardımcı olacak Lumiere isimli yeni bir üretken yapay zeka aracını tanıttı.

Lumiere’in öne çıkan özelliklerinden biri, gerçekçi görünen ve içinde dalgalanma olmayan hareketler yaratabilmesi. Bu, ana kareleri fiilen kullanmak ve akabinde onları hareketin nasıl olması gerektiğini öğrenecek biçimde eğitmek yerine, tüm görüntü karelerini tıpkı anda oluşturan yazılım sayesinde mümkün oluyor.

Lumiere ayrıyeten imaj oluşturmasına yardımcı olan yayılma mümkünlük modellerini de kullanıyor. Bu bir Uzay-Zaman U-Net ile birleştirilmiş durumda. U-Net, görsellere eklenen dikkat blokajlarının yanı sıra zamansal üst ve aşağı ölçeklendirmeyi de getiren bir mimari misyonu görüyor. En âlâ yanı, bu yeni üretken yapay zeka aracının öteki birçok modelle birlikte kullanılabilmesi ve bu da daha evvel gördüğümüz her şeyden çok daha gerçekçi görünecek imajlar ve görüntüler oluşturmaya yardımcı olacak olması.

Lumiere aşağıdakileri oluşturmak için kullanılabiliyor:

  • Sinemagraflar: Bir imgenin tek bir kısmının canlandırıldığı yer
  • İç boyama: Görüntüdeki bir objenin diğer bir objeyle değiştirilmesi
  • Stilize kuşak: Rastgele bir yaratımın sanat usulü öbür bir şeye dönüştürülebilir
  • Resimden görüntüye: İstenilen rastgele bir fotoğrafın canlandırılmasına yardımcı olur
  • Videodan görüntüye: Kullanıcıların farklı bir sanat biçiminde görüntüler oluşturmasına imkan tanır

Şu an için görüntü uzunluğu sırf 5 saniye uzunluğunda. Ayrıyeten görüntü geçişleri ve çoklu kamera açıları oluşturma yeteneği mevcut değildi. Ayrıyeten Lumiere’yi denemek istiyorsanız bunu standart bir GPU ile yapamayacağınızı da belirtelim.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)