Hastalıkların erken tespiti için yeni dönem!

CZ Biohub NY, öteki ismiyle CZ Biohub NY, bağışıklık hücrelerinin muhakkak hastalıkları nasıl tespit edip saldırdığını öğrenmek için Columbia, Rockefeller ve Yale üniversiteleriyle birlikte çalışacak ve sonunda bu bilgiyi, işi daha kesin bir halde yapabilecek hücreleri tasarlamak için kullanacak.

STAT’a nazaran, Priscilla Chan ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg başkanlığındaki hayır kurumu, New York Eyaleti ve New York City’den 10’ar milyon dolarlık yatırımın yanı sıra bu uğraşa 250 milyon dolar ayırdı. Chan Zuckerberg Teşebbüsü, CZ Biohub NY’yi duyuran bir blog yazısında, tedavisi güç yahut imkansız hale gelinceye kadar sıklıkla fark edilmeyen kanserlere ve başka hastalıklara odaklanarak başlayacağını söyledi.

Hastalıkların erken tespiti için yeni dönem!

CZ BioHub NY, bağışıklık hücrelerinin bir hastalığın başlangıcının en erken belirtileri arasında yer alabilecek dokuya mahsus değişiklikleri tespit etme yeteneklerine kadar nasıl çalıştığının temeline inmeyi amaçlıyor. Daha sonra araştırmacılar, bu anormallikleri şu anda mümkün olandan daha erken tespit edebilen ve daha tesirli tedavi için direkt hastalık bölgelerine gönderilebilen hücreler oluşturmayı umuyorlar. Chan, biyomühendislik eseri bu bağışıklık hücrelerinin “hücrelerimizdeki hasarları önemli hastalıklara yol açmadan evvel keşfedeceğini, rapor edeceğini ve onaracağını” söyledi.

New York merkezi, CZI’nin büyüyen araştırma kurumları ağının en yenisi ve San Francisco, Chicago ve Redwood City’de kurulan öbür üç merkeze katılıyor. Hepsi 10-15 yıllık bir vakit dilimi içinde kendi bilimsel gayelerine ulaşma kelamı verdiler.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)