Huawei Kendi Bağımsız İşletim Sistemini Tanıttı: Harmony OS Next

Huawei, Android ile yaşadığı meselelerin akabinde kendi bağımsız işletim sistemini oluşturma konusunda kıymetli işler yürütüyor. Huawei, bir müddettir konuşulan HarmonyOS Next için ön izleme sürümünü sundu.

Yeni derleme LiteOS temelli olacak ve hiçbir Android uygulamayı desteklemeyecek. Yani Android tabanlı kaynakları içerisinde barındırmayacak. Bu işletim sisteminin tamamı şirket içerisinde geliştiriliyor ve üretimin tamamını Huawei üstlenmiş durumda.

Şirketin yaptığı açıklamaya nazaran HarmonyOS için daha sağlıklı bir ekosistemin geliştirilmesini teşvik etmesi gayesiyle ve geliştiricileri de işletim sistemine hazırlamak için 280’den fazla şirket ve 300 akademik kurumla da çalışacak.

Ayrıca Huawei, HarmonyOS’un kendi uygulamalarından geliştiricilere SDK’ler dahil olmak üzere birçok alanda yeniliği desteklemek için 973 milyon ABD Doları yatırım yapacak.

Huawei için yapılan ABD yaptırımlarının şimdilik şirket için yenilik yapmaya teşvik ettiği gözüküyor. Önümüzdeki yıllarda HarmonyOS ile birlikte Huawei’nin de pazarda değerli bir hisseye sahip olacağı düşünülüyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)