İnsansı Robot Şirketi Figure AI, Microsoft ve OpenAI’dan Yatırım Alabilir

İnsansı robot teşebbüsü Figure AI, devasa bir finansman çeşidinde 500 milyon dolar toplamak için pazarlık yapıyor. Bloomberg’in görüşmelere yakın olan şahıslardan edindiği bilgiye nazaran Microsoft ve OpenAI, Figure’a yaklaşık 1.9 milyar dolar bedelinde bir yatırıma öncülük edecek.

Microsoft’un yaklaşık 95 milyon dolar yatırım yapacağı, OpenAI’nin ise 5 milyon dolar katkıda bulunmayı düşündüğü bildiriliyor. Mutabakat şayet gerçekleşirse, Figure dünya çapında en bedelli yapay zeka teşebbüslerinden biri haline gelecek. Şirket en son 2023 yılında 1 milyar doların üzerinde bir değerlemeyle 70 milyon dolar fon toplamıştı.

2022 yılında kurulan Figure, hünerli ve inançlı insansı robotlar geliştirmek için çalışıyor. Birinci robotu Figure 01, inşaat ve yangınla gayret üzere beşerler için çok tehlikeli olan işleri gerçekleştirmek üzere tasarlandı. Şirket, robot teknolojisinin çeşitli dallardaki işgücü eksikliğini gidermeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Yeni yatırım, Figure AI’ın araştırma ve geliştirme faaliyetlerini değerli ölçüde genişletmesine imkan tanıyacak. Şirket şu anda makine mühendisliği, bilgisayarla görme ve makine tahsili üzere disiplinlerden 150’den fazla robot uzmanı ve mühendisten oluşan bir takım çalıştırıyor. Figure AI, sonunda gelir elde etmek için robotlarını ticari olarak dağıtmayı umuyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)