Intel Arrow Lake: 15. kuşak çipler hakkında bilinen her şey

Intel’in 15. jenerasyon çipleri Arrow Lake, yüksek performans ve güç verimliliği vaadiyle teknoloji dünyasının merakla beklediği bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni jenerasyon çipler, yapay zeka ve yüksek süreç gücü gerektiren uygulamalar için optimize edilmiş durumda. Intel, Arrow Lake serisiyle bilgisayar ve taşınabilir aygıtlara yönelik çığır açan iyileştirmeler sunmayı hedefliyor. Bu teknolojik ilerlemenin, kullanıcı tecrübesini nasıl dönüştüreceğine dair her ayrıntı büyük bir heyecan yaratıyor.

Intel’in Arrow Lake olarak bilinen 15. kuşak işlemcileri, teknoloji dünyasında büyük bir merak uyandırıyor. Meteor Lake ve Raptor Lake’in yenilenmiş 14. kuşak işlemcilerinin halefleri olan Arrow Lake, 2024’ün sonlarına yanlışsız piyasaya sürülmesi bekleniyor. Lakin, evvelki kuşaklara kıyasla durum bu sefer biraz daha karmaşık. Intel’in üretim kapasitesini maksimize etmek maksadıyla, Arrow Lake, düşük güç tüketimine sahip diğer bir versiyonla birlikte piyasaya sürülebilir ve Intel CPU’larının en uzun müddettir devam eden özelliklerinden biri olan Hyperthreading’i terk edebilir.

Henüz lansmana biraz vakit var ve tüm ayrıntıları bilmiyoruz, fakat vakitle daha fazla bilgi ediniyoruz. İşte Intel Arrow Lake hakkında bilmeniz gereken her şey.

Arrow Lake, şu anda hakkında somut özellikler bilinmeyen işlemciler olmakla birlikte, heyecan verici söylentilere husus oluyor. Intel’in son kuşak işlemcilerinde olduğu üzere, Arrow Lake de bir dizi performans ve verimlilik çekirdeği, yerleşik GPU ve AI ile görüntü transkodlama için öbür hızlandırıcılar içeren döşeme tabanlı bir tasarım kullanacak. Dizüstü bilgisayar CPU’ları, düşük güç modlarında pil ömrünü daha da uygunlaştırmak için Intel’in düşük güç tüketimine sahip Verimlilik çekirdeklerini de kullanacak.

Bu kuşakta performans çekirdeklerinin sayısının artırılması beklenmiyor; en üst seviye çipler tekrar sekiz P çekirdeğine sahip olacak. Verimlilik çekirdeklerinin sayısı da Arrow Lake‘in özgün lansmanında birebir kalacak, en üst düzeyde 16 çekirdeğe kadar çıkacak. Lakin, bir orta kuşak yenilemesi kelam konusu olabilir ve bu, birtakım Arrow Lake çiplerine 32 E çekirdeği kadar sunabilir, lakin bunlar 2025’e kadar gelmeyecek.

Intel Arrow Lake: 15. kuşak çipler hakkında bilinen her şey

Yeni çipler, yeni çekirdek mimarilerine sahip olacak. Arrow Lake P çekirdeklerinin Lion Cove mimarisine dayanacağı, verimlilik çekirdeklerinin ise Skymont mimarisini kullanacağı bildiriliyor.

Diğer söylentiler, Arrow Lake‘in yeni bir LGA 1851 soket dizaynına dayanacağını, 12. ve 13. kuşak dizaynların LGA 1700 soketinden daha fazla pine sahip olacağını öne sürüyor. Bu, Arrow Lake işlemcileri için yeni bir anakart gerektirecek ve direkt 12., 13. yahut 14. jenerasyon PC’lerden yükseltme yapılamayacak manasına geliyor. Lakin, fizikî boyutu LGA 1700 ile tıpkı olacağı için soğutucular uyumlu olacak.

Yeni soket, yeni kuşak anakart yongasetlerini de beraberinde getiriyor, tıpkı vakitte bu kuşakla birlikte artık DDR4 yerine mecburî olarak DDR5 takviyesi sunulacak. Bellek sürat dayanağı yeniden artacak ve Thunderbolt 5 takviyesi için söylentiler var, fakat bunlar şimdi doğrulanmadı. Bayrak gemisi PCIe teknolojisi de PCIe 5 olarak kalacak.

Arrow Lake ile gelebilecek büyük bir değişiklik, Intel’in uzun müddettir kullanılan eş vakitli çoklu iş parçacığı teknolojisi Hyperthreading’i bırakması olabilir. Bu, 9. jenerasyonda alt-üst sıra modellerde yapıldı, lakin bu sefer özelliğin büsbütün kaldırılacağı bildiriliyor. Fikir, performans çek

irdeklerinin talepkar vazifelerde daha fazla performans göstermesine müsaade vermek, Hyperthreading’in tipik olarak sağladığı çoklu iş parçacığı yeteneklerinin yeni E ve LP-E çekirdekleri tarafından ele alınması.

Arrow Lake’in, klasik isimlendirme standartlarına nazaran 2nm olarak isimlendirilecek Intel 20A süreci düğümü kullanılarak üretileceği bildiriliyor.

Bartlett Lake hakkında da söylentiler var; Intel’in Arrow Lake ile birlikte 2024’te, eski Intel 4 3nm dizaynını kullanan düşük uç işlemciler için yeni bir Bartlett Lake dizaynını piyasaya süreceği söyleniyor. Bunlar, yaşlanmasına karşın katiyetle tanınan olmaya devam eden AMD’nin Ryzen 5000 jenerasyonuna rekabet sunmak üzere tasarlanmış olabilir.

Bartlett Lake’in güncellenmiş Raptor Lake silikon dizaynlarına dayanacağı ve mevcut LGA 1700 platformlarıyla uyumlu olacağı bildiriliyor. DDR4 belleğe de sahip olacak, bu da Intel hayranları için daha ucuz bir yükseltme yolu sunabilir.

Intel’in eski bir süreç sürecini kullanması ve bir sonraki kuşak eser yelpazesini ikiye ayırması tuhaf görünse de, bu, Intel’in 20A silikonunun üretimine olan baskıyı azaltmak için yapılan bir atak. Daha uygun fiyatlı çipler için eski bir tasarım kullanmak, lansman vaktinde kullanılabilirliği ve fiyatlandırmayı güzelleştirebilir.

Arrow Lake ne vakit piyasaya sürülecek? Intel, 14. kuşak Meteor Lake dizaynlarını ölçülü bir karşılama ile piyasaya sürdü, bu yüzden beş düğümü dört yıl içinde planına sadık kalmak için Intel’in Arrow Lake’i 2024’ün son birkaç ayında piyasaya sürmesi bekleniyor – muhtemelen Bartlett-Lake ile birlikte yahut çabucak akabinde 2025’in başlarında.

Lunar Lake’in dizüstü bilgisayar üreticileri tarafından esasen örneklenmekte olduğu bildiriliyor, bu yüzden masaüstüne Arrow Lake’in piyasaya sürülmesinden kısa bir mühlet sonra taşınabilir Lunar Lake işlemcilerini görebiliriz.

Arrow Lake’in ne kadar süratli olacağını şimdi bilmiyoruz, lakin çekirdek sayısı iyileştirmelerinin söylentileri bir şey tabir ediyorsa, sahiden çok süratli olmaları bekleniyor. Bu eklenen çok iş parçacıklı güce ek olarak, yeni bir süreç ve tam bir mimari tekrar tasarımı var – Meteor Lake, yalnızca bir Raptor Lake yenilemesine indirgendiğinden.

Tek çekirdekli için %5 ve çok çekirdekli için %15 civarında IPC kazanımlarının olduğu tez ediliyor. Yeni bir süreç düğümü ve başka iyileştirmeler, Arrow Lake ile birtakım dikkate bedel performans güzelleştirmelerine yol açabilir. Lakin, yeni bir düğüm, yeni yongaseti ve yeni mimari ile, saat suratlarının mevcut kuşak dizaynlar için olduğu kadar yüksek olmayabileceği düşünülüyor.

Intel, işlemcilerden hyperthreading’i çıkarıyor üzere görünüyor, bu da onların hakikaten inanılmaz süratli olduklarını öne sürüyor, zira çoklukla AMD’nin en âlâ CPU’larıyla rekabet etmek için hyperthreading’e muhtaçlık duyuluyor.

Arrow Lake, DDR5-6400’e kadar daha süratli bellek dayanağı ekleyecek, bu da performansı daha da artıracak. Arrow Lake’in yerleşik grafikleri, en son Arc GPU’larında ve Meteor Lake’in yerleşik GPU’larında gördüğümüz mimarinin güncellenmiş bir versiyonu olan Xe-LPG Plus’ı kullanacak, bu yüzden bugüne kadarki en süratli entegre grafikler olmalı.

Etkileyici, lakin bekleyip görelim Arrow Lake, heyecan verici bir Intel mimarisi ve işlemci jenerasyonu olmaya şekilleniyor, fakat şimdilik hala mutlaka spekülatif. Lakin, Arrow Lake piyasaya çıkmadan evvel yeni bir Intel işlemci istiyorsanız, bütçenizi nasıl maksimize edeceğinizi öğrenmek için en uygun Intel CPU’larımıza göz atın.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)